Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık ler revaçta

'in Ahlat ilçesinde yaklaşık 10 yıldır tamirciliği ve satışı yapan Enver Hakverdioğlu, bu süre zarfında tarihi değer taşıyan gonglu, köstekli ve kurmalı masa saatlerinden yapmış olduğu koleksiyonun en çok gençler tarafından ilgi gördüğünü söyledi.

Giriş Tarihi: 6.12.2013 13:34
Hakverdioğlu, tamir işinin iyi gittiğini, fakat zaman zaman Çin malı saatlerin işlerini olumsuz etkilediğini söyledi. Hakverdioğlu, normal saatlerin yanı sıra çok sayıda tarihi değeri olan saatlerin bakım ve tamir için getirildiğini ifade ederek, 'Özellikle yaşlı vatandaşlarımız yıllardır vazgeçemedikleri köstekli saatlerini getirerek bakımlarını yaptırıyorlar. Yaşlı vatandaşlar bazen saatlere bakıp ta eski günlerini dahi yad ediyorlar. Ama şu anda gençlerde gelip bu saatlere bakıyor. Birçok vatandaşımızda asırlık gonglu, köstekli ve kurmalı masa saatlerini getirip bakım ve tamirlerini yaptırdıktan sonra nostalji olsun diye evlerinde güzel bir yere bırakıyorlar. Bu tür saatleri ilçemizde halen kullananlar oldukça fazla.

Çünkü bu saatler genelde babadan deden kaldığı için tarihi değerinin yanı sıra manevi değeri de oldukça yüksektir. Yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir ilçemizde saat tamirciliği ve satışını yapıyorum. Bu süre zarfında birçok asırlık saati birleştirerek koleksiyon yapmaya başladım. Koleksiyonumda gonglu, köstekli ve kurmalı masa saatleri var. Bu tür saatler günümüzde yok denecek kadar az sayıdadır. Bu koleksiyonumu en çok gençler beğeniyor. Her gün birçok öğrenciler gelerek bu saatlere bakıyorlar. Genelde saatlere bakan gençler eskiden dedelerinin ninelerinin evlerinde bu saatleri görmüş olduklarını söylüyorlar. Koleksiyonum, işyerime gelen vatandaşlar tarafından da beğeniliyor' dedi.

Hakverdioğlu, ilçe dışında da çoğu zaman bu tarihi saatleri görmek için gelenlerin olduğunu ifade ederek, koleksiyonuna devam edeceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık saatler revaçta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN