Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki konteyner kentlerde yaşayan aileler

Valisi Doğan: - "Son zamanlarda birtakım uydurma haberlerle karşı karşıya kaldık. 'Konteyner kentte bir çocuk öldü, iki çocuk öldü' gibi sosyal medyada haberler yer alıyor. Bunlar asla doğru değil" -

Giriş Tarihi: 13.12.2013 13:42
Valisi Aydın Nezih Doğan, kentteki depremlerden sonra yerleştirildikleri konteyner kentlerde yaşayan ailelere ilişkin, "Son zamanlarda birtakım uydurma haberlerle karşı karşıya kaldık. 'Konteyner kentte bir çocuk öldü, iki çocuk öldü' gibi sosyal medyada haberler yer alıyor. Bunlar asla doğru değil" dedi.

Kentte 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerin ardından yerleştirildikleri konteyner kentlerden çıkmayan 256 aile, sosyal konut ve iş talepleri gerçekleşinceye kadar konteynerleri terk etmeyeceklerini belirtiyor.

Çeşitli siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin kendilerine sunduğu destekle yıl içerisinde açlık grevi başlatan ve çetin kış şartlarına rağmen eylemlerinden vazgeçmeyen aileler, hava sıcaklığının sıfırın altında seyrettiği kentte Van Valiliği ve belediyenin sunduğu teklifleri de reddediyor.

Ailelerin mağdur olmaması için çalışma başlatan Van Valiliği ise 256 aileden 156'sının dar gelirli olduğunu belirleyerek, tek tek görüştüğü ailelere gerekli desteği vermek için girişimlerde bulundu.

Yapılan görüşmeler sonrası 70'in üzerindeki aileyi kira ücretini karşıladığı evlere yerleştiren valilik, birçok kişiye de iş imkanı sundu.Valiliğin tüm girişimlerine rağmen "sosyal konut ve iş" taleplerinden vazgeçmeyen ve halen konteynerlerde yaşayan ailelerle ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Vali Aydın Nezih Doğan, valilik olarak tüm ailelerin sıcak yuvada yaşamasını arzu ettiklerini söyledi.

Vali Doğan, kira yardımı alan ailelere aynı zamanda iş yardımında da bulunduklarını vurgulayarak, farklı ihtiyaçları olan ailelere yine yardımcı
olduklarını ifade etti.

Konteyner kentlerin sağlıksız ortamlar olduğunu ve ailelerin çocuklarını düşünerek uzatılan yardım elini tutmaları gerektiğini anlatan Doğan,
şöyle konuştu:

"Bu noktada teklifimizi kabul edip kiralık konutlarda hayatlarını idame ettiren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu vatandaşlarımız gördüler ve
biliyorlar ki devlet verdiği sözün arkasında durdu ve kiralarını karşılıyor. Biz vatandaşlarımızın mali durumları değişmediği sürece kira yardımı yapmaya devam edeceğiz. Şüphesiz şu an konteyner kentlerde hayatını devam ettirme isteğinde bulunan vatandaşlarımızın içerisinde de mali durumları nedeniyle bizim yardım edebileceğimiz yurttaşlarımız var. Bu yurttaşlarımızın da bizim bu iyi niyetli çağrımıza cevap vermelerini diliyorum."

-"Vatandaşlarımızı manipüle etmeye çalışan kişi ve kuruluşların dikkatli davranması lazım" Doğan, bazı kesimlerin, konteyner kentlerde kalan ailelerin iradelerini kırmak açısından birtakım teşebbüsler içerisinde olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Samimi olarak şunu ifade etmemiz gerekir ki orada hayatını idame ettirmeye yönelik zorluklar yaşayan vatandaşlarımızı manipüle etmeye alışan kişi ve kuruluşların dikkatli davranması lazım. Çünkü bu konteyner kentlerde çocuklarıyla birlikte yaşayarak sıkıntılar çeken vatandaşlarımız değil. Öyleyse devletin uzattığı bu sıcak elin tutulması konusunda her birimizin vatandaşlarımızı teşvik etmeye devam etmesi lazım. Son zamanlarda birtakım uydurma haberlerle karşı karşıya kaldık. 'Konteyner kentte bir çocuk öldü, iki çocuk öldü' gibi sosyal medyada haberler yer alıyor. Bunlar asla doğru değil. Biz ilk andan itibaren rutin olarak aile hekimlerimiz, sağlık müdürlüğümüzce oluşturduğumuz ekipler vasıtasıyla oradaki vatandaşlarımızın sağlık kontrollerini yaptırıyoruz."

-Ailelere çağrı


Konteyner kentlerde yaşayan ailelere çağrıda bulunan Doğan, "Biz sizi seviyoruz ve bizim size uzanan sıcak elimizi lütfen tutun. Artık ne kendinize ne de birlikte yaşadığınız aileniz ve çocuklarınıza daha fazla sıkıntı yaşatın. Gelin sizin için en uygun konutlarınıza taşının. Biz de sizi desteklemeye devam edelim" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van'daki konteyner kentlerde yaşayan aileler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN