Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef teknoloji ihracı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, birlik ve beraberlik içinde mücadele veren Gaziantep'in teknoloji üretip bunu ihraç eden bir kent haline gelmek için çalıştığını söyledi

Giriş Tarihi: 25.12.2013
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, kentin bütün ihraç kalemlerinde artış yaşandığını ve en fazla artışın makine ve aksamlarında görüldüğünü belirterek, hedeflerinin teknoloji üretip ihracat eden bir kent haline gelmek olduğunu söyledi. Konukoğlu, 2023 yılında 30 milyar dolarlık ihracat, 350 bin istihdam, en az 20 ulusal ve uluslararası marka hedeflediklerini anımsattı.

KARŞILAMA ORANI YÜZDE

Türkiye'de en fazla ihracat gerçekleştiren altıncı il konumunda bulunan Gaziantep'in, Ocak-Kasım 2013 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 9,9 artarak 5 milyar 891 milyon dolar olduğunu ve geçen yılın tamamında yapılan rakamı geçtiklerini hatırlatan Adil Konukoğlu, "Gaziantep, 55 ilden daha fazla ihracat yapıyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 92,9 seviyesine yükseldi, bunun içinde yatırım malları ithalatı da dahildir" dedi.

MAKİNE İHRACATI LİDERİ
Gaziantep'ten yapılan bütün ihraç mallarında artış yaşandığını, en fazla artışın ise yüzde 59,6 oranla makine ve aksamlarında görüldüğünü belirten GSO Başkanı Konukoğlu, "Bundan dolayı makinecileri tebrik ediyoruz, onları tekrar alkışlıyoruz. İnşallah bu artış hızlarını devam ettirir ve Gaziantep ayrı bir çizginin içine, teknoloji üreten ve teknoloji ihraç eden bir şehir haline dönüşür" diye konuştu.

BÜTÜN ÜLKELERDE ATAK

Adil Konukoğlu, Gaziantep'ten yapılan ihracatta bütün ülke gruplarında yüzde 7 ile yüzde 17 arasında artış olduğunun altını çizerek, "Her kıtaya dağılmış durumdayız. Bu da, yakın çevrelerde veya farklı yerlerde oluşacak bireysel krizlerden bizi koruyacaktır" dedi. GSO Başkanı Konukoğlu, sanayide elektrik tüketimi ve sigortalı çalışan sayısında artışı devam ettiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef teknoloji ihracı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN