Barışın simgesi 600 yıllık gelenek yaşatılıyor

Tüm dünyada barışın simgesi olarak kabul edilen güvercini yetiştirmek Diyarbakır için 600 yıllık bir gelenek. Bu geleneği yaşatmak isteyen kimi vatandaşlar tarihi Diyarbakır Surlarını çevreleyen evlerinin damında kimi ise kiraladıkları dükkanlarda güvercin besliyor.

Giriş Tarihi: 12.2.2014 14:26
Kıraathanelerde açık artırma usulüyle meraklılarına satışa sunulan güvercinler, 50 liradan 3 bin liraya kadar alıcı buluyor.

Kentte bir kültüre dönüşen güvercin beslemenin gelecek nesillere aktarılması için Posta Güvercinleri Derneği çatısı altında buluşan yetiştiriciler her gün eğitim verdikleri güvercinleriyle Posta Güvercinleri Festivaline katılmak için hazırlıklarını sürdürüyor.


"Diyarbakır kuşlarının bilinen 600 yıllık bir tarihi vardır"


Posta Güvercinleri Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Tuğcu, AA muhabirine, Diyarbakır'da güvercin kültürünün geliştiğini belirterek, kentin dünyadaki önemli güvercin merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Tuğcu, bölgeye has 4 grupta 18 tür kuş olduğunu ifade ederek, Diyarbakır'ın güvercin çeşidi bakımından dünyadaki zengin iller arasında yer aldığını kaydetti.

"Diyarbakır kuşlarının bilinen 600 yıllık bir tarihi vardır. Mezopotamya bölgesinde güvercin ırkı sayısı son derece zengindir" diyen Tuğcu, Diyarbakır'da dünyadan farklı olarak kuş satışının fazla yapılmadığını vurguladı.

"Güvercin besleyerek stres atıyoruz"


Tuğcu, 7 yaşından bu yana yaklaşık 40 yıldır güvercin beslediğini anlatarak, güvercinin ruh sağlığı açısından faydalı olduğunu savundu.

"Güvercin besleyerek stres atıyoruz" ifadesini kullanan Tuğcu, güvercinleri seyrederken günlük yaşamın sıkıntılarından uzaklaştıklarını dile getirdi.

Tuğcu, boş vakitlerinde kuşlarla ilgilendiklerini kaydederek, "Güvercinleri gökyüzüne salıp onları seyretmek, onlara yem vermek büyük zevk veriyor. Bu işin keyifli taraflarının yanı sıra güvercin beslemenin sorumluluğu da büyük. Yemlerini veriyor, yavru yumurtalarını ve yavru gelişimini kontrol ediyoruz. Kümesin temizliğini yapıyoruz. Hasta kuşlar var ise onlarla ayrıca ilgileniyoruz" diye konuştu.


Posta Güvercinleri Festivaline hazırlık

Tuğcu, bu yıl Posta Güvercinleri Festivalinin 6 Nisan'da yapılacağına dikkati çekerek, bu kapsamda tüm güvercin yetiştiricilerinin hazırlıklarının sürdüğünü söyledi.

Yaklaşık 600 yıl önce Diyarbakır'da 5-10 kilometrelik yarışlar yapıldığını dile getiren Tuğcu, bu kültürün yaşatılması için mücadele ettiklerini anlattı.

Tuğcu, yarışlarda yaklaşık 70 kilometreden başlayıp 900 kilometreye kadar güvercinlerin yarıştığını ifade ederek, bu kültürün gelecek nesillere aktarılması için festivalde yerlerini alacaklarını belirtti.

Uluslararası kuş satışı


Güvercin meraklılarının ihtiyaç fazlası güvercinleri sattıklarını belirten Tuğcu, şöyle dedi:

"Eskiden kuş satışları yoktu. Aramıza yeni katılan arkadaşlara kuş hediye edilirdi. Kuş bakımının masrafları arttıkça yetiştiriciler fazla kuşlarını satmaya başladı. Kuşlar ihaleyle satılıyor. Uluslararası kuş satışları da oluyor. Posta güvercinlerinde ise satışlar revaçta. İnsanlar büyük bütçeyle kuş alıyor. Mezatta 50 liradan başlayıp 3 bin liraya kadar güvercin satışı söz konusu oluyor."

"Güvercinlerime her gün antrenman yaptırıyorum"


Tuğcu, kentleşmenin etkisiyle Diyarbakır'da güvercin beslenecek alanların azaldığına işaret ederek, bu nedenle Bağlar ilçesinde meraklılarının kiraladıkları ev ve dükkanlarda kuşların beslendiğini anlattı.

Dernek olarak kurdukları tesiste yaklaşık 20 kümesin bulunduğunu ifade eden Tuğcu, "Diyarbakır'da ortalama 3 bin 500 kişi güvercin besliyor" dedi.

Diyarbakır Surlarının yakınındaki evinde güvercin besleyen Kadir Yıldız da 8 yaşından bu yana güvercinlerle iç içe olduğunu belirtti.

Yıldız, güvercin besleyenleri gördükçe merakının arttığını ifade ederek, "Güvercin beslemeyi seviyorum. Önceleri pazardan birkaç güvercin aldım. Sonraları sayısı arttı. Şu anda posta güvercinlerim var. Güvercinlerimi festivale hazırlıyorum. Festivale hazırlanan güvercinlerime her gün antrenman yaptırıyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışın simgesi 600 yıllık gelenek yaşatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN