Açık müze gibi bahçe

Elazığ'ın Keban ilçesinde bir işletmeci köy ve mezralardan topladığı aralarında 150 yıllık dibek ile 100'er yıllık yaba ve at semerinin de bulunduğu eserleri bahçesinde sergiliyor.

Giriş Tarihi: 10.3.2014 15:51
Elazığ'ın Keban ilçesinde bir işletmeci köy ve mezralardan topladığı aralarında 150 yıllık Dibek ile 100'er yıllık yaba ve at semerinin de bulunduğu bir çok tarihi eseri bahçesinde sergiliyor.
Keban ilçesinde ikamet eden ve işletmecilik yapan İhsan Erdem, köy köy, mezra mezra gezerek eski dönemlerde kullanılan bir çok eseri toplamayarak bahçesinde getirdi. Aralarında 150 yıllık Dibek, 100'er yıllık Döven, Yaba, At Semeri ve 90 yıllık el fenerinin de aralarında bulunduğu geçmişte ihtiyaç olarak kullanılan şimdilerde tarihi önemi olan eseri bahçesinde sergilemeye başladı.

Geçmişte kullanılan şimdilerde değerini yitiren şeyler çok önem verdiğini belirten İhsan Erdem, 'Atalarımızdan bize emanet olan bu eşsiz vatanın kıymetini bilmek ve hiç değilse vefa borcumuzu bir nebze de olsun ödemek adına her daim gelecek nesillere aktaracak girişimlerde bulunmak istedim. Bu düşünceden hareketle Keban ve çevresindeki köy ve mezralardan toplayabildiğim tarihi eserleri, sahibi olduğum işletmeye getirdim. Bu eşsiz tarihi nitelik taşıyan eserler, işletmemize gelen yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor , her defasında duydukları memnuniyeti ifade ediyorlar. Bu eserler içinde 100 yıllık döven, 70 yıllık patos, 90 yıllık el feneri, 150 yıllık dibek, 100 yıllık yaba, 100 yıllık at semeri bulunuyor. Tarihimizin, kültürümüzün tanınmasına katkı da bulunabiliyorsak ne mutlu bize. Şu an ki hedefim Keban ve çevresini karış karış gezerek, toplayabildiğim kadar tarihi eseri bir araya getirmek ve gelecek nesillere manevi bir miras olarak bırakabilmek' dedi.
Erdem aynı zamanda Keban ilçesinde geçmişimizi anlatan müze gibi bir yer açılırsa bu eserleri oraya vereceğini de ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açık müze gibi bahçe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN