'Amacımız dünya üniversitesi olmak'

Görev yaptığı 3 yıl içindeki başarılı çalışmalarıyla Hitit Üniversitesi'ni kurumsal bir güç haline getiren ve Çorum'a yeni bir vizyon kazandıran Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan "10 ülkeden 22 üniversite ile işbirliği yaparak Hitit'i bir dünya üniversitesine dönüştürmek için çalışıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 27.3.2014
Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, dünyanın 10 degisik ülkesinden 22 üniversite ile egitim ve arastırma isbirligi yaptıklarını belirterek, Hitit Üniversitesi'nin dünya üniversitesi olma yolunda emin ve kararlı adımlarla ilerledigini söyledi. Prof. Dr. Alkan, Hitit Üniversitesi'nin hiçbir zaman yüksek lise düzeyinde bir üniversite olmayacagını vurgulayarak, üniversitenin dünya ölçeginde çalısmalara imza atıp basarıları ile adından söz ettireceginin altını çizdi. Prof. Dr. Alkan, üniversiteyi layık oldugu yere tasımak için ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini bildirdi. Alkan "Göreve geldigimiz dönemlerde sürekli kampus yeri gündeme getirilirken, artık üniversiteden beklentiler, sehre yapacagı katkıların konusulması gurur verici. Elbette fiziki mekanlara ihtiyacımız var. Ancak buraların fiziki mekanlardan öte bu kente, ülkeye, dünyaya katma deger saglayacak olan çalısmaların yapıldıgı egitim kurumlarına dönüsmesi binadan da daha önemli. Artık üniversitelerin gerçek varolus sebepleri ile anılmaları isteniyor" dedi. Ilk dönemlerde üniversitede fiziksel iyilestirmelerin yanı sıra neler yapılabileceginin de arastırmasını yaptıklarını anlatan Alkan, üniversitelerin toplumun ihtiyaçlarını bilimin ısıgında çözen bilim adamlarına sahip olma özelligi ile hayatın her asamasında dogrudan dogruya yer alan kurumlar oldugunu belirtti. Üniversitede ögrenci sayısında yüzde 33 artıs yasandıgını dile getiren Alkan söyle devam etti: "Su an Hitit Üniversitesi'nde 11 bin ögrencimiz egitim görüyor. Bunu önümüzdeki dönemde 20 bin üzerine çıkarmayı istiyoruz. Yabancı uyruklu ögrencilerin üniversitemize alınmasına önem veriyoruz. Bunun için yönerge hazırlandı. Basta Türki Cumhuriyetleri ve akraba topluluklar olmak üzere her ülkeden üniversitemize ögrenci alımı yapmayı planlıyoruz. Iletisim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bakanlıktan onay beklerken, Uluslararası Iliskiler, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi, Psikoloji, Arkeoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı ve Dıs Ticaret bölümlerinin açılması için YÖK izin verdi. Beden Egitimi ve Spor Bilimleri Fakültesi ve Dis Hekimligi Fakültesi açılması için YÖK'e talepte bulunduk."

ÖĞRETİM ÜYESİ SAYISI ARTTI
Üniversitenin her alanda cazibe merkezi oldugunun altını çizen Alkan, "Ögretim üyesi, ögretim elemanı ve idari personel sayımızda artıs oldu. 2011'de bir ögretim üyesi ve görevlisine 27 ögrenci düserken, bugün bu sayı 23'e geriledi. Önümüzdeki süreçte bu sayıyı 10 ila 15'e düsürmek istiyoruz" diye konustu. Alkan "Egitim, ögretim ve arastırma alt yapısı destek projesi kapsamında üniversitemizdeki akademisyenlere, personelimize 2 milyon 269 bin TL tutarında malzeme desteginde bulunduk. Hedefimiz bütün akademisyenlere yılda en az bir kez bilimsel etkinliklere katılmasını saglamak. Bilimsel Teknik Uygulama ve Arastırma Merkezimiz yakında hizmete girecek. 13 milyon TL'ye mal olacak. Yeni kurulan insaat laboratuarımızda yapı malzemeleri ve zemin mekanigi bilim dallarında Türk standartları basta olmak üzere ASTMN, DIN ve RILEM gibi dünya standartlarında uygun deneyler yapabilecek imkanlara sahip. Yaptıgımız çalısmalar büyük bir puzzlenin küçük parçaları. Önümüze koydugumuz hedeflere emin adımlarla ilerliyoruz" dedi. Prof. Dr. Alkan, iki kampusa sahip olacak üniversitenin kuzey kampusunde bir sorun yasanmazken, güney kampusu olarak isaretlenen alanda bir takım problemlerin bulundugunu kaydetti. Güney kampusunde bir hak sahibinin yargıya basvurdugunu hatırlatan Alkan, bu sorun nedeniyle kampusla ilgili çalısmaların sekteye ugradıgını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Amacımız dünya üniversitesi olmak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN