Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayısıda don zararı

Akçadağ İlçesi Ziraat Odası Başkanı Alibey Varlık: 'Bölge afet kapsamına alınmalı'

Giriş Tarihi: 1.4.2014 12:04
Malatya'nın Akçadağ İlçesi Ziraat Odası Başkanı Alibey Varlık, don dolayısıyla kayısı tomurcuklarında zararın yüzde 100 olduğunu ileri sürdü.
29, 30 ve 31 Mart 2014 gecesinde Malatya ve civarında meydana gelen sağanak yağış ve şiddetli don olaylarında, yöresinin büyük kesiminin geçim kaynağı, ekmek kapısı ve umudu olan kayısının tamamen dona maruz kalarak, mahsulün yok olduğu iddia edildi.

Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Alibey Varlık, bütün ilçelerin ziraat odaları ve çiftçi örgütlerinin bu elim durum karşısında teyakkuza geçerek, kendi aralarında yaptıkları ön zarar tespit çalışmalarında zararın yüzde 100 olduğunu bildirdi. Varlık, çiftçi örgütlerinin bu doğrultuda 2. aşamada kaymakamlıklar ve valilikle resmi anlamda çalışmalar yapacağı, yörenin afet kapsamına alınması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını bildirdi. Varlık, şunları söyledi:

"Bu elim don olayı sonucu kayısımızın yok olması, sadece üreticiyi değil, tüccardan hamala, ilaç-gübre bayilerinden hırdavatçısına, işsizinden öğrencisine halkımızın bütün kesimini olumsuz yönde etkileyecektir. Geçtiğimiz yıllarda çiftçi bu şekilde mağduriyete uğramış, hükümetimizin sübvansesi ile çiftçimiz zor günlerini atlatmıştı. Daha sonra TAR-SİM don sigortası sistemi getirilerek kayısı çiçeklenme dönemi de don kapsamına alındı. Ama poliçe bedellerinin devletimizin 2/3 ünü ödemesine rağmen çiftçimizin ödeyeceği bedel fazla olduğundan çiftçimiz risk satın almak konusunda tereddüt yaşadı. Dolayısı ile mahsulünü sigortalattıramadı. Bu olumsuz gelişmeler doğrultusunda, devletimizin çiftçimizin mağduriyetinin gidereceğine yürekten inanıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayısıda don zararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN