Kalaycılık mesleği yok oluyor

Elazığ'da bir zamanlar 40'dan fazla olan kalaycı sayısı 3'e düştü.

Giriş Tarihi: 9.4.2014 12:26
Bir zamanların önemli meslekler arasında yer alan her geçen yıl teker teker kapanan kalaycılardan Elazığ'da sadece 3 tane kaldı. Teknolojiye yenik düşen sağlıklı ve lezzetli yemeklerin yapıldığı bakır kapların yerini çelik ve porselenlerin alması kalaycılığı bitirme seviyesine getirdi.
Elazığ'da 15-20 yıl öncesine kadar 40'dan fazla olan kalaycı sayısı bugün 3'e kadar düştü. Geriye kalan 3 kalaycı da artık eskisi gibi iş olmaması nedeniyle yakınıyor. 10 yaşından itibaren aynı iş yerinde kalaycılık yapan Alaaddin Uluer, mesleği dedesi ve babasından öğrenerek devam ettirdiğini söyledi. Şuanda sadece kendisinin çalıştığını anlatan kalaycı Uluer, '20 yıl önce bu iş yerine 4-5 kişi çalışıyordu. Bakır'da pişen yemek hem sağlıklı, hem lezzetliydi. Şimdiler de ise gelişen teknoloji karşısında insanların yapacağı işleri makineler yapıyor. Durum böyle olunca da bizim mesleğimiz geri planda kaldı. Eskiden babalar, çocuklarını getirirlerdi burada çalışsın derlerdi. Şimdiler de sadece bizim mesleğe değil bir çok mesleğe çırak gelmiyor. Bizler de mesleği bırakma seviyesine geldik' dedi.

Benzer ifadeleri kullanan 45 yıllık Kalaycı Muzaffer Poyraz da bakırın sağlık ve yemeklere verdiği lezzetin önemine değindi. Poyraz, şimdilerde ölü bir meslek olan kalaycılığın önüne çelik ve porselen gibi maddelerden çok fazla insan gücü kullanılmadan yapılan malzemelerin engel olduğunu dile getirdi. Poyraz, 'Bakır malzemeden yapılan kaplar hem sağlıklı hem de ayrı bir lezzet veriyordu. Bugün bakır ve kalaycılıkla uğraşan 3 kişi kaldık. Yeni nesil bunu yapmıyor, çırak bile gelmiyor. 45 kişi bu işi yapıyordu, şimdi bitme seviyesine geldi. Her yıl bir iş yeri kapanıyor. Bazen haftalarca iş yapamıyoruz' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalaycılık mesleği yok oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN