İhtiyar delikanlılar gençlere taş çıkartıyor

Giriş Tarihi: 2.5.2014 11:26

Samsun'un Bafra ilçesinde kurulan 50-60 yaş arasındaki folklor ekibi gençlere taş çıkartıyor.

38 yıl önce ortaokul çağlarında Bafra'yı tanıtmak amacıyla yerel Balkan Türklerinden esinlenerek kurdukları folklor ekibiyle efe oyunlarını oynamaya başlayan ihtiyar delikanlılar, yıllar sonra tekrar bir araya geldi. Bafra'nın oyunlarını yaşatmak için ter döken 50-60 yaş arası kurulan nostalji folklor ekibi oyunlarında eski figürleri kullanarak geleneklerini yaşatmaya çalışıyor. Her gün aralıksız bir şekilde çalışmalarını sürdüren ekibin amacı yurt dışında da oyunlarını sergileyebilmek.

Ekibin elemanlarından Süleyman Özata, "Bafra'mızın kültürel etkinliklerini tanıtabilmek için biz 50 yaşından yukarı olan bu geç delikanlılarla beraber Bafra'mızı ülkemizde ve yurt dışında tanıtmak için böyle bir ekip kurduk. Bu ekibimize de belediye başkanımız destek verdi. Amacımız bu ekiple beraber yeni nesillere devredene kadar Bafra'mızın turizm alt yapısını oluşturmak, Bafra'mızın denizi ovası, dağı ve tarihi turistlik yerlerini tanıtmak olacak" şeklinde konuştu.

Terzilik yapan Rafet Aslan ise, "Bafra'nın oyunlarını tanıtmak, bunu da en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu yıllardır gelenek halinde düğünlerde oynanan oyunlar. Unutulmasın, gelen nesillere kalsın diye arkadaşlarla beraber gurup oluşturduk' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhtiyar delikanlılar gençlere taş çıkartıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN