Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu'da besiciler yaylalara çıkıyor

Giriş Tarihi: 23.6.2014 17:00

Kars, Ardahan ve Ağrı'da büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiren besiciler, havaların ısınmasıyla yaylalara çıkmaya başladı. Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Gök: "Dağlarımızda binbir çeşit çiçek var. Floramız çok zengin. Ümit ediyoruz hayvanların et ve süt üretimi en üst seviyede olur"

Kars, Ardahan ve Ağrı'da büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiren besiciler, havaların ısınmasıyla yaylalara çıkmaya başladı.

Besiciler, Sarıkamış'ta 2 bin 500 rakımlı Çatak ve Divik yaylası, Ardahan'ın 3 bin 197 metre yüksekliğinde bulunan Kısır Dağı, Ağrı Dağı'nın etrafı, Taşlıçay ile Doğubayazıt ilçeleri arasında bulunan 2 bin 250 metre yüksekliğindeki Balık Gölü yakınlarında bulunan yaylalara hayvanlarını götürüyor.

Bölgede 5 ay kalacak olan besiciler, daha fazla verim almak için yüksek kesimlerdeki yaylaları tercih ediyor.

Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesim Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yayla mevsiminin başladığını söyledi.

Yağışların fazla olmasından dolayı gecikmeli yaylalara çıkıldığını belirten Gök, "Bu yıl nisan ayından itibaren bölge aşırı yağış aldı. Tabi bu olumsuz hava şartlarında hayvan besicilerinin dağların yüksek kesimlerine hayvanlarını götürmeleri çok zor oluyor. Bu nedenle gecikmeli de olsa yaylalar şenlenmeye başladı" dedi.

Yağışların bolluk ve bereket getireceğini ifade eden Gök, "Dağlarımızda binbir çeşit çiçek var. Floramız çok zengin. Ümit ediyoruz hayvanların et ve süt üretimi en üst seviyede olur. Bir de Kurban bayramı için buralarda beslenen hayvanlar batı illerine sevk edilecek. İnşallah besicilerimizin emeği değer görür" diye konuştu.

Besicilerinden Binali Şahin ise yıllardır hayvancılıkla uğraştıklarını ifade eden, "Biz atadan dededen hayvancılıkla uğraşıyoruz. Yaylaya çıkmamızın nedeni hayvanlarımızı en iyi şekilde organik olarak besleyerek et ile süt verimini daha çok almak. Hayvanların sütlerinin bir bölümünü mandıracılara veriyoruz bir kısmını da peynir yapıp satıyoruz. Bizim kazancımız yayla döneminde olur" şeklinde konuştu.

Bu arada Balık Gölü etrafında yaylaya çıkan besicilerin çocuklarının eşeklerle oynayıp, kurdukları salıncaklarda sallanmaları ilginç görüntüler oluşturdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu'da besiciler yaylalara çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN