Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarıkamış'ta üşüdüler

Giriş Tarihi: 2.1.2013 15:22

Binlerce askerin donarak şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı'nda yaşanan trajedinin sahneye taşındığı ''Yüzleşme / Eksi 45'' adlı tiyatro oyunu öncesi izleyicilere, yaşanan dramı bir nebze de olsa hissettirmek amacıyla oyun süresince avuçlarında tutmaları için buzlu su dağıtılıyor.

Binlerce askerin donarak şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı'nda yaşanan trajedinin sahneye taşındığı ''Yüzleşme / Eksi 45'' adlı oyun öncesi izleyicilere, bir nebze de olsa ''o anları'' hissettirmek amacıyla oyun süresince avuçlarında tutmaları için pet şişede buzlu su dağıtılıyor.
Sahne Sanatları Derneği bünyesinde kurulan Oyunbozan Atölye, Enver Paşa'nın, 93 Harbi'nde Doğu Anadolu'da kaybedilen Kars, Batum, Artvin ve Ardahan'ı geri almak ve ardından Kafkasya'ya yönelmek amacıyla gerçekleştirdiği Sarıkamış Harekatı'nı sahneye taşıdı.

Eğitimci–yazar Yaşar Elmas'ın yazıp yönettiği ''Yüzleşme / Eksi 45'' adlı oyunda, karlarla kaplı, çok yüksek dağlık ve yolsuz arazide o günün koşulları altında kış donanımından yoksun yaya ve atlı birliklerle yapılan harekat neticesinde Türk kuvvetlerinin büyük bir kısmının soğuktan donarak şehit düşmesi anlatılıyor.

Tiyatroda üçüncü boyut iddiasındaki oyun öncesi, isteyen izleyicilere, bir nebze de olsa ''o anları'' hissettirmek amacıyla oyun süresince avuçlarında tutmaları için pet şişede buzlu su dağıtılıyor.

Yaşar Elmas, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki gösterim öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkamış dramını anlattıkları dramatik kurgusuyla dikkati çeken oyunu Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediğini söyledi.

Bütün kurumların desteğini alarak oyunu ülke insanına izlettirmek istediklerini ifade eden Elmas, ''İlk kez Sarıkamış dramının sahneye taşınması anlamında önemli bir oyun. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile olan sözleşme gereği 25 kez sahneleyeceğiz. Geçen hafta galasını yaptık bugün ikinci oyunumuz. Sivas'ta 6 hafta daha gösterimde olacağız'' dedi
.
Elmas, oyunu, Kayseri, Yozgat ve Malatya gibi civar illerde de sahnelemek istediklerini, hayallerinin ise ülke genelinde oyunun sahnelenmesi olduğunu belirterek, bu konuda kurum ve kuruluşlardan destek beklediklerini kaydetti.

Buzlu su dağıtılması

Sarıkamış'taki trajediyi anlatan oyunun senaryosunu 2 yılda tamamladıklarını, donmuş asker makyajı için 3 ay hazırlık yaptıklarını anlatan Elmas, şöyle konuştu:
''Anadolu'nun her köşesinden pantolonu ve gömleğiyle yola çıkan bu insanlar, eksi 45'te neler hissetmiş, bunun peşindeyiz. Zaten seyircilerimiz bunu hissetsin diye donmuş su verdik. Eğer imkanlarımız el verseydi oyunun bazı bölümlerinde salon klimalarını çalıştırarak soğutma yapacaktık. Ama teknik imkansızlıklardan dolayı seyircilerimiz için su dondurduk. Hikayeye birebir girsinler istedik. İnsan hikayesinin peşindeyiz. İnsan, eksi 45'te ne hisseder, bunu anlatmaya çalışıyoruz.''
Yaşar Elmas, tiyatroda yeni teknikler ve üçüncü boyutun peşinde olduklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıkamış'ta üşüdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN