Konya'nın gururu bu iki şirket oldu

'Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi' sıralamasında yer alan Akova Süt ve Kombassan Kâğıt Matbaa, kârını en çok artıran 5 firma arasına girerek kentin gururu oldu

Giriş Tarihi: 23.1.2013
Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Ekonomist Dergisi işbirliği ve Turkcell'in desteğiyle bu yıl 9'uncu kez düzenlenen "Anadolu Kaplanları-Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" araştırmasının ödülleri geçtiğimiz hafta düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Anadolu Kaplanları-Anadolu'nun En Büyük 500 şirketi arasında karını en çok artıran 5 firma arasına 2'nci sırada Akova Süt girerken, 4'üncü sırada ise yine Konya firması Kombassan Kâğıt Matbaa girme başarısını gösterdi. Akova Süt'ün öyküsü ise başarının hiç de tesadüf olmadığını gösteren cinsten. 1954'te Akpınar ailesi tarafından Konya'da ilk süt işletmesi olarak kurulan Akova Süt, küçük bir aile işletmesi olarak faaliyetlerine başladı. Günlük birkaç ton süt işleme kapasiteli, peynir, yoğurt ve tereyağı üreten küçük bir işletme zamanla büyüyerek, 1977'de Konya ve yöresindeki ilk pastörize süt ürünleri fabrikasına dönüştü. Geleneksel üretimden fabrikasyon üretime geçen firma, dünya standartlarına ulaştı. Ülkemiz süt sanayisi içinde en büyük 7. işletme arasına giren Akova Süt, endüstriyel süt ürünleri üretiminde de Türkiye'nin en büyük süt işletmesi haline geldi.

İHRACATTA BÜYÜK BAŞARI
Akova Süt Teknik Koordinatörü Mehmet Kahya firmanın bugünlere gelmesinin tamamen azim ve çalışmaktan geçtiğini söyledi. Firmanın temel prensibinin müşteri memnuniyeti olduğunu belirten Kahya "Bugün ortalama 200 milyon TL cirosu ile Akova süt, Türkiye'nin birinci 500 büyük sanayi kuruluşu -2011 ISO 500 sıralamasında 422'nci firma olmuştur. Ekonomist dergisinin Anadolu kaplanları 500 sıralamasında kârını en çok artıranlar kategorisinde 2'nci firma olarak Akova Süt A.Ş. ödüle layık görülmüştür. Ülkemizde üretilen toplam süttozu üretiminin yüzde 25'ni tek başına üreten firmamız yatırımlarına aralıksız devam etmektedir" dedi. Endüstriyel süt ürünleri konusunda Konya'dan sonra İzmir ve Bursa yöresinde de yatırımları sürdürdüklerini belirten Kahya, 2011'de ülkemizden yapılan toplam 9 bin ton süttozu ihracatının 3 bin tonunu tek başına Akova Süt'ün yaptığını belirtti.

'ÖDÜLLERİN ARTMASINI BEKLİYORUZ'
Ödül töreninin diğer yıldızı ise "Kârını En Çok Artıran 5 Şirket" arasına girerek önemli bir başarıya imza atan Kombassan Kâğıt oldu. Konya 2'nci Organize Sanayi Bölgesi'nde 85 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu Kombassan Kâğıt, 1989'dan bu yana güncel teknolojik imkânları kullanarak kâğıt, defter ve ambalaj üretimlerini gerçekleştiriyor. Alınan ödülle ilgili SABAH KONYA'ya konuşan Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin, Kombassan'ın kurumsallaşma ve verimlilik çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiğini, bunun bir sonucu olarak 23 Kasım 2012'de İMKB'ye kote olduklarını söyledi. Şahin, tüm şirketleriyle belirlenen hedeflere doğru ve emin adımlarla yürüdüklerini önümüzdeki yıllarda da bu ödüllerin artacağını umduklarını belirtti. Şahin, alınan bu ödüllerle Kombassan'ın şirketleriyle ülke ve bölge ekonomisine olan katkılarının açık bir şekilde görüldüğünü ve iddialı bir konuma geldiklerini belirtti.

85 BİN TON ÜRETİM
Kombasan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin elde ettikleri başarının sırrını şu sözlerle anlattı: "Bu kapsamda ülkemizde 1. hamur kâğıt üreten 4 tesisten biri olan Kombassan Kâğıt'taki makine yenileme ve kapasite artırımı çalışmalarıyla üretim kapasitesi 85 bin tona çıkarıldı. Baskı kalitesini ve hızını artırma amacıyla, saatte 15 bin tabaka baskı yapabilen 6 renk + dispersiyon laklı ofset baskı makineleri işletmemize kazandırıldı. Ayrıca UV-lak makineleri, kutu kesim makineleri, kutu katlama-yapıştırma makineleri ve palet çevirme/havalandırma makineleri ile üretim parkurumuzu genişlettik. Teknolojik gelişmeleri takip ederek yapmış olduğumuz bu faaliyetler sonucu, müşteri memnuniyetini esas alan, kaliteli ürün üreten mevcut karton kullanma kapasitesini, 12 bin ton seviyesine çıkaran komple bir karton ambalaj ve ofset baskılı sıvamalı kutu üretim tesisi elde ettik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya'nın gururu bu iki şirket oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN