Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lojistikte tarihi buluşma

Giriş Tarihi: 20.3.2013

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MÜSİAD'ın düzenlediği "Konya-Karaman-Mersin Lojistik Buluşması"nda yaptığı konuşmada etkinliği tarihi bir buluşma olarak nitelendirdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin açıklarına bakıldığında enerji eksikliğinin karşılarına çıktığını belirterek, "O zaman ekonomimizin cari açığına da neden o. Bu faturayı ortadan kaldırmak için bizi bir enerji üssü haline getirecek politikalar takip edeceğiz" dedi. Davutoğlu, Radison Blue Otel'de MÜSİAD tarafından düzenlenen 'Konya- Karaman-Mersin Lojistik Buluşması'na katıldı. Davutoğlu, daha önceden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile 3 vilayetin merkezi ve yerel otorite temsilcilerini, iş adamlarını bir araya getirerek büyük vizyon doğrultusunda ortak istişare etmeyi düşündüklerini anlattı.

3 CAN ALICI SEKTÖR

Bakan Davutoğlu "Gecikmeli oldu ama güzel oldu. Genel stratejik vizyonda anlaşmalıyız. Projelerle ilgili berrak bir izlenim olmazsa, 2023 hedeflerine ulaşmakta zorluklar çekeriz. 2023 hedefi, aslında genel bir hedefin uygulama alt üniteleri. Genel hedef, Türkiye'nin ekonomik kapasitesini dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokacak şekilde büyük vizyon içeriyor. Bunun gerçekleşmesi için aşağı doğru planlama yapılması üzerinde çalışmalar ihtiva ediyor" diye konuştu. Akdeniz havzasına bakınca Türkiye ekonomisinin 3 tane can alıcı sektörünün yan yana bulunduğuna dikkati çeken Davutoğlu "Antalya'da turizm, Ceyhan'da enerji, Mersin'de ticaret. Turizm, serbest ticaret ve enerji, hepsi yan yana dünyaya buradan açılıyor. Bizim bu hedefleri gerçekleştirmek adına, içerideki üretimle limanları birleştireceğiz, limanları da diğer ülkelerin limanlarıyla entegre hale getireceğiz" dedi. Davutoğlu ayrıca "Doğu Akdeniz'in en büyük limanı Mersin Limanı ama hedef Mersin'i tüm Akdeniz'in en büyük limanı yapmak" diye konuştu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise, ihracatın 4.2 katına çıkması, 2012 yılının gerek mal, gerekse hizmet ihracatında toplam 197 milyar dolara ulaşması ve ithalatla beraber toplam dış ticaretin 450 milyar dolara gelmesinin, Cumhuriyet tarihinde bir rekor olduğunu vurguladı. Çağlayan, bunun AK Parti döneminde yapılan lojistik altyapıyla gerçekleştiğini ifade etti. Bakan Çağlayan, 1.5 trilyon dolar hedefinin gerçekleşmesinin, Türkiye'nin lojistik altyapısı ve kabiliyetiyle çok önemli olduğuna dikkati çekerek, bağlantılı bölgesel ve uluslararası rekabetçilikte lojistik altyapının önemli olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lojistikte tarihi buluşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN