Dünyaya açılıyorlar

Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 10'unu gerçekleştiren Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri, Anadolu'da üretim yapan herkesi dünyayla buluşturuyor

Giriş Tarihi: 17.4.2013
2023 yılı toplam ihracat hedefi 500 milyar dolar olan Türkiye'nin en büyük lokomotiflerinden biri haline gelen Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri, Anadolu'da üreten ve ekonomiye katkı sağlayan tüm iş adamlarını dünyayla buluşturuyor. Hedeflerin tutturulması için var gücüyle çalışan OAİB, Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 10'unu tek başına gerçekleştiriyor.

"HEDEFLER BELİRLENDİ"
SABAH Anadolu'ya özel açıklamalarda bulunan OAİB Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kahraman, 2023 yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olmayı hedefleyen Türkiye'nin sağlam adımlarla ilerlediğinin altını çizerek, "Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Türkiye'de ihracat yapan tüm birlikler 2023 hedeflerini oluşturdu ve bu hedef doğrultusunda nasıl çalışmalar yapacaklarını belirleyip dosyalarını teslim etti" dedi.

"EMEKLERİ GEÇİYOR"
Düzenlenen yurt dışı gezilerine kimi zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da dahil olduğunu dile getiren Ahmet Kahraman, "Sayın Başbakanımız, katıldığı yurt dışı seyahatlerinde Türk iş adamlarıyla birebir görüşmeler yaparak, ihracatın artırılması için çalışıyor. Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan ise zaten hem ticaretin içinden gelen hem de önceden Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) başkanlığını üstlenen bir isim. Özellikle başkent Ankara'ya büyük emekleri geçiyor" diye konuştu.

'Limansız da başarıyoruz'
Kahraman şöyle devam etti: "Anadolu, ihracatta limanı olmayan bir bölge olarak çok başarılı faaliyetler yürütüyor. Ayrıca hükümetimizin Devlet Demiryolları'na yapmış olduğu son dönemdeki ciddi yatırımlar, Anadolu'nun sanayileşme ve ihracat potansiyelini önemli derecede güçlendirecek. Cumhuriyet tarihi boyunca önemsenmeyen bu ucuz ulaşım aracını artık ihracatın içine daha fazla nasıl katabileceğimizi planlıyor ve bu yönde geleceğe umutla bakıyoruz."

Masrafın yarısını devlet karşılıyor
İhracat yapmak isteyen her kesim için çeşitli eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiklerini ve bunlara katılımın yoğun olduğunu ifade eden Ahmet Kahraman, "İhracat yapmak için bizimle birlikte yurt dışına gelen iş adamlarının masraflarının yarısı devlet tarafından karşılanıyor. Dil bilmeyen iş adamları için yanımızda her zaman tercümanlar oluyor. Artık gittiğimiz her ülkeyle ticaret yapıyoruz. İyi karşılanıyor ve iyi ağırlanıyoruz. Türk iş adamlarına saygı duyuluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaya açılıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN