Kayseri'de Türbeler restore ediliyor

Kayseri'nin 30 yıllık türbedarı Hamdi Sarp: ''Kayseri merkezinde 36 tane türbe var ve biz bu türbelerimizi restore ediyoruz. Türbelerin kiminde 7, kiminde 5, kiminde 3 ve bazılarında da birer Allah dostu yatıyor, Kayseri'de bu Allah dostlarının sayısı 157'dir''

Giriş Tarihi: 19.4.2013 16:39
Kayseri'de bulunan ve çoğunluğu Selçuklu dönemine ait türbeler bakıma alındı. Türbeler restore edilirken, içerideki mezar yerleri de belirlenerek üzerlerine sanduka yapılıyor.

Kayseri'nin 30 yıllık Türbedarı Hamdi Sarp, 30 yıldır hiç aksatmadan şehir merkezinde bulunan 36 türbenin hepsini gezdiğini, günlük temizliklerini yaptığını bildirdi. Birçok türbenin camlarının kırıldığını, duvarlarına yazılar yazıldığını, duvarlarının ve kapılarının ise zamanın yıpratıcı etkisi nedeniyle hasar gördüğünü ifade eden Türbedar Hamdi Sarp, ''Biz de hayırsever vatandaşlarımızla görüştük.
Hep birlikte Allah dostlarının mekanı olan bu türbelerin elden geçirilmesi gerektiği kanaatine vardık ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle de görüşerek, restorasyon çalışmalarını başlattık'' dedi.

Türbedar Hamdi Sarp, bir gece, Gavremoğlu Mahallesi'ndeki Hunat Camisi'nin doğusunda bulunan türbede 2 oğluyla birlikte yatan Kutluğ Hatun'u rüyasında gördüğünü belirterek, ''Kutluğ Hatun mübareklerini rüyamda gördüm. Rüyamda bana 'Buraları temizliğe geliyorsunuz. Ziyaretçileri getiriyorsunuz ve bizim üstümüzü çiğniyorlar' dedi. Biz de, ne yapalım diye düşündük ve istişare sonucu sandukanın yapılmasına karar verdik.

Üzerlerinin çiğnenmemesi ve yerinin belli olması için. Sandukaların üçünü de aynı yaptıracaktım ama Kutluğ Hatun, 'küçük oğlumunki, küçük olsun' dedi. Biz de, ona göre küçük yaptık. Küçük olan, küçük oğlunun, ortadaki büyük oğlunun, en baştaki de kendisinin. Burası yapılmadan önce çok berbat bir durumdaydı. Cam, çerçeve yoktu. Boya ve badanası hep dökülmüştü. Ancak şimdi, huzur dolu oldu'' dedi.

Kayseri'deki Selçuklu taş oyma sanatının en güzel örneklerinden birine sahip olan Kutluğ Hatun Türbesi, 1349 yılında Şah Kutluğ Hatun tarafından yaptırılmış. Türbenin giriş kapısının içerisinde yer alan kitabede, ''Bu şerefli şehitliği Hacı Begi diye anılan aileden, korunmuş ve yüceltilmiş Şah Kutluğ Hatun halis malından oğulları ve ruhu için yaptırdı. Allah Rahmet etsin'' yazısı bulunuyor.

Kayseri'de 36 tane türbe bulunduğunu kaydeden Hamdi Sarp, ''Bazılarında 7, bazılarında 5 ve bazılarında da 3 tane Allah dostu yatmaktadır. Kayseri'de bu Allah dostlarının toplam sayısı 157 tane. Günlük hepsine de, tek tek gider bakarım. Hepsinin tadilatı yapılıyor. Fatih Hocaoğlu diye iş adamı bir arkadaşım var. O arkadaşımız, gereken neyse, yardımcı olacak kişileri, finansını, parasını bulur ve gereken şeyleri yapar.

Benim tek başıma yapmam mümkün değil, güç yetmiyor. Buraları yapanlardan, yaptıranlardan, emeği geçen herkesten Allah razı olsun. 30 senedir bu işi yapıyorum. Buralar, bu türbeler ve kümbetler, bizim nüfus cüzdanımız, kimliğimizdir. Buraların kaybolması, vatanımızın, İslamiyetin kaybolması demektir. İnsanlar buralara geldikçe huzur bulacaklar. Biz bunlar gibi olacağız da, bunlar bizim gibi olamayacaklar. İnsanlar buralara gelecekler, hastanelere gelecekler, türbelere gelecekler ve bir feyz alacaklar'' diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri'de Türbeler restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN