Avukatlık için sınav yapılmalı

Giriş Tarihi: 24.4.2013

Orta Anadolu Bölge Baroları toplantısına katılan baro başkanları, hukuk mezunlarının direkt avukat olmalarının mesleği itibarsızlaştırdığını savundu

Baro başkanları bir araya geldi. Kayseri Barosu Başkanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Orta Anadolu Bölge Baroları" toplantısına Kayseri, Osmaniye, Kütahya, Düzce, Burdur, Manisa, Ordu, Adıyaman, Gümüşhane, Malatya, Çorum, Elazığ, Afyon, Yozgat, Tokat, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Sivas, Konya ve Nevşehir baro başkanları katılar, görüş birliğine vardı. Herkesin anayasada eşit olduğunu anımsatan baro başkanları, yapılması düşünülen yeni anayasada 'insanlık onuru' kelimesine mutlaka vurgu yapılması gerektiğini dile getirdi.

HUZUR VE BARIŞ VURGUSU

Toplumsal huzur ve barış için yetkili tüm kişi ve kuruluşların sorumlu davranması gerektiğine vurgu yapan baro başkanları, toplumu ayrıştıracak, husumet, gerginlik ve çatışmaya neden olacak tutum ve davranışlardan özenle kaçınılması gerektiğine dikkat çekti. Başkanların hepsinin imzasının bulunduğu ortak alınan kararlardan başlıklar şöyle:

KALİTESİ ZEDELENDİ
"İnsan hak ve özgürlüklerinin en önemli güvencesi bağımsız yargı ve tarafsız hakim anlayışıdır. Bu hak ve özgürlüklerin uygulamadaki en önemli güvencesi olan savunma olgusunu temsil eden avukatların yaşadığı sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Hukuk fakültelerinin sayısı arttı. Mezunlarının doğrudan avukatlık mesleğine dahil olmaları, bu mesleğin itibarını ve kalitesini zedelemiştir. Avukatların, belli bir bilgi donanımına sahip olmaları ve etik kurallarına uymaları mesleğin geleceği açısından son derece önemli. Bu nedenle avukatlık sınavı başta olmak üzere, ihtisaslaşma, baro bünyesinde belirlenmiş ve sınırlanmış bir sayıyla avukatlık hizmetinin sunulması üzerinde ciddiyetle düşünülmelidir.

SEÇİMİ ETKİLEMEMELİLER
"Bir
diğer beklentimiz de mayıs ayında gerçekleştirilecek Türkiye Barolar Birliği seçimlerinde yeni yönetimin her türlü ideolojiden uzak, mesleki sorunlarımızı gidermek, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüyle hareket etme hassasiyetini göstermesini istiyoruz. Bu nedenle belli bir siyasi partiyle resmi ve organik bağı olan kişilerin, öncelikle bu bağlantılarından kurtulmaları ve mensubu oldukları partinin gücünü kullanarak TBB seçimlerini etkileme ve yönlendirme çabasından vazgeçmelidir"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avukatlık için sınav yapılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN