Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CEMALETTİN GÜRSOY: Engelli yakınına tayin kolaylığı var

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Yasalardan yeterince bilgisi olmayan engelli yurttaşlarımız bizi arayıp tedirginlik içinde soruyor: "Sık sık değişen kanunların ucu bize dokunuyor mu?" Evet. Sık, sık değişen yasaların ucu engellilere dokunuyor. Ama bu yasaların çoğu engellilerin yararına. Kırşehir'den yazan İlhami Tekin'in yararlandığı düzenlemeler gibi... Tekin'in sorusu şöyle: "Benim yüzde 75 bakıma muhtaç engelli kardeşim var. Onun özel durumu nedeniyle tayin istesem kabul edilir mi?"
Değerli okurum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir yasa taslağı hazırlandı. Diğer bakanlıkların da görüşüne sunulan bu taslak, engellilere yönelik pek çok düzenleme içeriyor. Buna göre kurumlar arasında farklılık gösteren tayin düzenlemelerine standart getiriliyor. Bir defaya mahsus olmak üzere, en az yüzde 50 engelli yakını ile bakıma muhtaç eşi, çocuğu, annesi, babası veya kardeşi olan memurlar talep ettiği yere atanabilecek. Yeni yasa taslağına göre, kardeşinizin özel durumu nedeniyle bir defaya mahsus istediğiniz yere atanabilirsiniz.


Çalışan memura 18 ay tedavi izni
Verdiğiniz bilgiler için çok sağ olun. Benim sorum şöyle: 12 yıldır yüzde 57.6'lık raporla devlet memuru olarak çalışıyorum. Rahatsızlığım nedeniyle tedavi sürem uzayabiliyor. Devamlı izin almam ileride başıma iş açar mı? Yalçın Kaya
"Torba Yasa"daki amir hükme göre memura, uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığı halinde 18 aya kadar, diğer hastalık hallerinde ise 12 aya kadar izin verilir. Yasadaki bağlayıcı hükme göre endişelenmenize gerek yok. 18 ayı geçmemek şartıyla tedavinizi rahatça yaptırınız.

Tek böbreği olmayana özürlü maaşı yok
Rahatsızlığım nedeniyle böbrek nakli oldum. Arkadaşlarımın dediğine göre özürlü maaşı alabilirmişim. Dedikleri gibi özürlü maaşı alırsam eşimin sigortasından yararlanabilir miyim? Nebahat Uslu
Nebahat Hanım. Önce şuna açıklık getireyim. Yürürlükteki Sağlık Kurulu Rapor Yönetmeliği'ndeki uzuv kayıp oranları tanımlamasına göre, yüzde 30'luk oranla tek böbrek kaybı nedeniyle özürlü maaşı alamazsınız. Maaş alabilmeniz için en az yüzde 40 özürlü raporunuzun ve muhtaçlık sınırı altında gelirinizin olması gerekiyor. Bir başka konu ise evli olmanız nedeniyle Nafaka Kanunu'na göre de özürlü maaşı almanız mümkün değil. Eğer, eşinizin geliri evdeki kişi sayısına paylaştırıldığında aylık 121 lirayı geçmiyorsa özürlü maaşı almaya hak kazanırsanız. Yukarıdaki şartları taşıyıp maaş aldığınız zaman eşinizin sigortasından faydalanıp sağlık hizmeti alabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CEMALETTİN GÜRSOY: Engelli yakınına tayin kolaylığı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN