Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eyvah! Polenler geldi

Giriş Tarihi: 24.4.2013

Değişen çevre koşulları alerjiyi tetikliyor. Uzmanlar, hastalığın ihmal edilmemesi gerektiğini ifade ediyor

İlkbaharda artan polenler özellikle alerjik astım hastalarının yaşam kalitesini düşürüyor. Uzmanlar, saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinitin soğuk algınlığıyla karıştırılmaması gerektiğini belirterek, polenlere karşı duyarlı kişileri uyarıyor. Polenlerin her geçen gün daha da saldırganlaştığını, kişileri daha çabuk hasta ettiğini anlatan uzmanlar, çeşitli hastalıklara yol açtığını da vurguluyor.

SİNİRE NEDEN OLUYOR
Baharda devam eden alerjik nezlenin tedavi edilmezse sinüzit ve kulak sorunlarına, algılamada bozulmaya, uykusuzluğa, sinirliliğe, sosyal yaşantının bozulmasına ve astıma yol açabileceğini anlatan uzmanlar, hastalığın sanayileşmiş toplumlarda daha sık görüldüğüne dikkat çekti. Hastalığı teşhis etmek için en yaygın kullanılan yöntemin ise alerji deri testi olduğu vurgulandı.

RÜZGARLI HAVAYA DİKATT
Uzmanlar, test yardımıyla kişinin hangi polene karşı alerjisi olduğunun belirlenebildiğini belirterek "Mevsimsel alerjik nezlesi olan hastaların polenlerin atmosferde yoğun bulunduğu sabah saatleriyle rüzgarlı havalarda dışarıda bulunmaması gerekiyor" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eyvah! Polenler geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN