Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Porsuk polemiği

Porsuk Havzası Özel Hükümleri Kütahya'yı ayaklandırdı. Kütahyalılar 'Geleceğimizi ipotek altına alacak' dedikleri hükümlere karşı çıkarken, Eskişehirliler ise karardan memnun

Kütahya ile Eskişehir arasında uzun süredir devam eden Porsuk havzası sorunu özel hükümlerin yürürlüğe girmesi ile daha da arttı. Yeni yönetmelik Kütahya'yı ayağa kaldırırken Kütahya'nın gelişimine büyük zarar vereceği ve yatırımcıların bundan böyle Kütahya'yı tercih etmeyeceği vurgulanıyor. Özel hükümlerin değiştirilmemesi halinde Kütahya Porsuk havzasına 2 bin metreye kadar tesis ve karayolu yapamayacağı gibi ildeki fabrikalar atık sularını birinci kalitede arıtmadan havzaya atamayacak. İş dünyası özel hükümler çerçevesinde fabrikaların ek yatırım yaparak yeni arıtma tesisleri kurması gerektiği ve bununda daha fazla masraf gerektirdiğini ifade ediliyor. Havza hükümleri nedeni ile yatırımcıların Kütahya'yı tercih etmeyeceği kaydeden işadamları, hükümlerin değiştirilmesini istiyor. Eskişehirliler ise çoğunlukla Porsuk Havzası özel hükümlerinden memnun. Sivil toplum örgütleri ve siyasiler Porsuk havzasının Eskişehir için önemli olduğunu ve içme suyunu buradan kullandığını ifade ediyorlar. Evlerde akan suyun Porsuk'tan arıtılan su olduğunu ifade eden Eskişehirliler özel hükümler ile Porsuk Havzası'nın daha temiz bir hale geleceğini ifade ediyorlar. SABAH ANADOLU Eskişehir ve Kütahya'nın önde gelen isimlerine konuyu sordu...

Nafi Güral (Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Bşk.)
KALKINMAMIZI ENGELLER
Su Yönetimi Genel Müdürlüğü özel düzenlemeleri sadece Kütahya'yı cezalandıran bir uygulama. Porsuk Çayı'nın Eskişehir'den itibaren döküldüğü noktaya kadar özel bir düzenleme söz konusu olmamıştır. Bu yazı ile yürürlüğe konulan bu düzenleme Kütahya'nın kalkınmasında engel oluşturacaktır. Atık suyu, yönetmeliklerin öngördüğü değerlerin çok altında değerlerle deşarj etme imkânına sahip tesislerin bile havzaya deşarj yapmaları şu anki duruma ve mevzuata göre mümkün değildir.

Nihat Delen (KÜTSO Meclis Başkanı)
HAKSIZLIK BU
Benim memleketimde çalışan işletmeler, belediyeler 10 liralık arıtma masrafı ödeyecekken neden 20 lira arıtma masrafı ödesinler. Neden deşarj imkânında sıkıntılar çeksinler. Biz burada hak ve adaletten bahsetmemiz lazım. Bizi yönetenler bu konuda iyi değerlendirmelerini istiyorum.

Fatma Ceyhan (Kütahya Birlik ve Çözüm Der. Bşk)
GEREKEN YAPILACAK
Hükümleri inceleyen herkes şu kanıya varacaktır ki bu hükümler Kütahya'nın geleceğini ipotek altına alıyor. Kütahya'nın geleceğini riske atanlar sorumluluktan kurtulamayacaklardır. Kütahya halkı gereken cezayı kendilerine verecektir.

Erman Gölet (CHP Eskişehir İl Başkanı)
KİRLETEN BEDEL ÖDER
Porsuk Havzası Eskişehir için önemli bir içme suyu kaynağı. Bu nedenle havzayı kirleten bedelini ödeyecek. Porsuk havzasından evlere verilen su ile çay yapılıyor, yemek pişiriliyor. Bizce özel hükümler yerine getirilmeli ve Porsuk havzasının kirletilmesi önlenmelidir. Kütahya'da üstüne düşeni yapacak ve Porsuk'u kirletmeyecek.

Mithat Delen (Kütahya Genç İşadamları Der. Bşk)
ÇEVREYİ KİRLETMİYORUZ
Kimsenin zaten çevreyi kirletmek gibi bir düşüncesi olamaz, ancak Porsuk havzası hükümleri nedeni ile de şehrimizin ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya kalmasına göz yumulamaz. Ortak hareket etmeliyiz. Gerekiyorsa bu konu yargıya intikal ettirilmeli ve çözüme kavuşturulmalıdır.

Mustafa İça (Kütahya Belediye Başkanı)
'8 MADDEYE KARŞIYIZ'
DAHA önce 20 maddeye itiraz ettik ve bunlardan 12'si değiştirildi. 8 maddenin de değiştirilmesini istiyoruz. Bu maddeler arasında şehrin gelişimini engelleyecek hükümler yer alıyor. Bu nedenle bu maddelerin de değiştirilmesini istiyoruz. Bu meseleye Kütahya'nın geleceği açısından bakmak gerekir. Kütahya'nın gelişimini engelleyecek bu maddelerin değiştirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Hükümler Kütahya'nın geleceğini ipotek altına alacak. Biz burada Kütahya'nın geleceği için yeni yerleşim yerleri ve yeni çevre yolları planlarken bu madde Kütahya'nın geleceğini ipotek altına alıyor. Gelecekte planladığımız KÜMAŞ ile 1. OSB arasındaki çevre yolu projemiz tarihe gömülebilir. Maddede 'yeni bir karayolu güzergâhı' dediğine göre bunun bir defa düşünülmesi lazım. 'Yeni bir karayolu oluşturulamaz' hükmü çok sakıncalı.

ÜlkerCan (AK Parti Eskişehir Milletvekili)
KİRLİLİK ÖNLENECEK
Porsuk Havzası özel hüküm belirleme çalışmaları sayesinde suyumuzun kalitesi artacak ve Kütahya'da bulunan sanayi tesislerinin Porsuk'ta oluşturduğu kirlilik önlenecek. Kütahya sanayisi tarafından 20 ay içinde atık su tesisleri yapılmasına dair hükümler geldi. Sanayi kuruluşlarının direk Porsuk Çayı'na deşarjları engellendi ve Porsuk çevresine 2 bin metreye kadar herhangi bir tesis kurulmaması kararı alındı. Kütahya Belediyesi atık su tesislerinin de, 2013 sonuna kadar mutlak suretle yenilenmesi gerekiyor. Kütahya sanayisi de konuyla ilgili çıkarılan kanun çerçevesinde yapması gerekeni yapacak.

Hasan F. Kinay (AK Parti Kütahya Milletvekili)
POLEMİK KONUSU OLMASIN
Porsuk hem Kütahya'nın hem de Eskişehir'in su kaynağıdır. Suyu ve çevreyi kirletmeden kullanmak zorundayız. Bunun için OSB'lerde arıtma yapılması gerekmektedir. Eskişehir Özel Hüküm Çalışmasının yapılmasını dahi istemezken Kütahya'nın talebi üzerine bu gerçekleşmiştir. Konuyu Eskişehir-Kütahya müsabakasına çevirmek yanlış.

Göksel Özçınar (KOSYÖD Başkanı)
ALEYHİMİZE KARARLAR
Özel hükümler Kütahya'nın aleyhine gelişmiştir ve bu durumda ilimize yerli ve yabancı yatırımcıların gelmesi artık söz konusu olamaz. Hatta mevcut yatırımcılar bile ilimizdeki yatırımlarını başka şehirlere taşıyabilirler. Kütahya adına çok vahim olan bu durum ile ilgili sessiz kalanlara ve sorun yokmuş gibi anlatanlara rağmen mücadelemizi devam ettireceğiz. Ankara'daki gerçek Kütahya dostlarının yardımları sayesinde bu sorunun üstesinde geleceğiz.

Güner Sümer (Eskişehir Çevre Der. Başkanı)
BU SUYU İÇİYORUZ
KÜTAHYA Porsuk barajını kirletmektedir. Kütahya ve Eskişehir'in arasındaki bu sorunun çözülmesi gerek. Ancak özel hükümler aceleye getirilerek çıkartıldı. Porsuk Havzası özel hükümlerinden biz de memnun değiliz. Porsuk Havzası'ndan gelen su, Eskişehir'de arıtılarak evlere içme suyu olarak veriliyor. Birçok vatandaş bu suyu içiyor. Bu nedenle Porsuk'un temiz kalması şart. Kütahya'nın da atık sularını buraya atmaması gerek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Porsuk polemiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN