Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya varmış

Kütahya'da 412 tiryakiden 154'ü gördükleri tedavi ile sigarayı bıraktı. Sigarayı bırakanlar, hala içenlere 'sıra sizde' mesajı verdi

Kütahya'da Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran 412 kişiden 154'ü sigarayı bıraktı. Merkeze başvurarak sigarayı bırakan vatandaşlar ise yaşadıklarını ve geldikleri son durumu anlattılar.

'SERVET HARCADIK'
Sigarayı bırakan vatandaşlar ise kendilerinin yıllarca içtiklerini ve bugüne kadar sigaraya verdikleri parayla ev ve araba alabileceklerini ifade ederek "Sigarayı bıraktık ve çok memnunuz. Kendimizi çok iyi hissediyoruz. Biz sigara içerek hem sağlığımıza hem de cebimize büyük zarar vermişiz. Şimdi hesapladığımızda sigaraya verdiğimiz parayla Kütahya'nın en iyi yerinden bir ev ve araba alabilirdik" dediler.

'KEŞKE HİÇ İÇMESEYDİK'
HABİBE EREN (52): 35 yıl sigara içtim ve 18 ay önce Kütahya Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerinin desteği ile sigarayı bıraktım. Doktorum bana her gün sigara aldığın parayı biriktir demişti. Bende bunu yaptım ve bir ay sonunda gördüm ki birçok param oldu. Şimdi o paralar ile gezilere katılıyorum, evimin ihtiyaçlarını alabiliyorum. Keşke hiç sigara içmeseydim diyorum.

O PARAYLA EV ALIRDIM

AHMET YILMAZ(48): 33 sene sigara içtim. 2 yıl öncede sigarayı bıraktım. Geceleri balgam boğulmaları yaşıyordum. Sabahları yorgun kalkıyordum. Önceden merdiven çıkarken zorlanıyordum. Şimdi ise bunu yaşamıyorum. Geriye dönüp baktığımda hem sağlığım bozuldu hem de bütçeme zarar verdim. Şimdiye kadar harcadığım parayla ev araba alırdım.

AİLEME HAKSIZLIK YAPMIŞIM

SÜLEYMAN MAVİLER (64): 41 sene hiç ara vermeden sigara kullandım. Sigarayı bırakalı 20 ay oldu. Meğer benim içtiğimi sigaradan eşimde zehirleniyormuş. Hem kendimize hem de çevremize büyük zararlar veriyormuşuz. Bunu bırakınca anladım. Hem maddi hem de manevi olarak çok rahatım şimdi. Sigara içerek paramızı ve ailemizin rızkını ateşe veriyoruz." dedi.
ZEKERİYA GÜLŞEN (63): 40 yıl sigara içtim. Ama şimdi bıraktım ve aklıma bile gelmiyor. Herkese sigarayı bırakmasını tavsiye ederim.Hastanelerde görüyoruz. Sigaradan dolayı kolu bacağı kesilenleri, gırtlak kanseri nedeniyle boğazına delik açılanları. Bunlar hep sigaranın zararlarından kaynaklanıyor.
REMZİ TEKİN (52): 36 yıl sigara içtim. 12-13 yaşımdan beri sigara kullanıyordum. Son zamanlarda nefes alamaz oldum. Telefonlarda bile konuşmakta zorlanıyordum. 3 yıldır sigara kullanmıyorum ve çok rahatım. Nefes alıp vermem değişti. Hayatım düzene girdi. Bırakmakta içmek kadar zevkli. Birde artık sigaraya verdiğim para cebime kalıyor. O parayla diğer ihtiyaçlarımızı gideriyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya varmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN