Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşilray hattı yemyeşil

Giriş Tarihi: 5.6.2013

Kayseri'de yürütülen "Raylı Sistem" hattı yeşillendirildi. Bugüne kadar yapılan yeşillendirme çalışmalarının ise 15 futbol sahası büyüklüğünde olduğu açıklandı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de bulunmayan, dünyada eşine ender rastlanır bir uygulamayla "Raylı Sistem" hattını çimlendirdi. Bu uygulamasıyla şehre 15 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan kazandırıldı. Yıl sonuna kadar bu rakamın 26 futbol sahası büyüklüğüne ulaşması hedefleniyor.

YEŞİLRAY DİYE ANILIYOR

Belediyenin yaptığı raylı sistem "YEŞİLRAY" adı ile anılıyor. Şu an 17.5 kilometreye uzanan, yıl sonunda 35 kilometreye çıkacak olan hat boyunca yeşil alan oluşturuldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Arif Emecen, mevcut 17.5 kilometrelik raylı sistem hattı boyunca 107 bin 600 metre karelik yeşil alan oluşturduklarını söyledi.

ÖDÜL ALMIŞTI
Proje safhasında yeşil alanı dikkate aldıklarını ve raylı sistem altyapısını buna uygun yaptıklarını vurgulayan Emecen, "Bu yılın sonuna kadar mevcut hatta ilave edilecek olan İldem ve üniversite hatlarıyla birlikte hat uzunluğu 35 kilometreye, yeşil alan miktarı da 184 bin metrekareye çıkacak. Bu sistem çevreye duyarlı olan bu özelliği nedeniyle Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nden 'Çevreye En Uygun Raylı Sistem' ödülünü de almıştı" dedi.

26 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE
Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin raylı sistem hattında uyguladığı proje ile Kayseri, 107 bin 600 metrekarelik ilave yeşil alana kavuştu. Ortalama bir futbol sahasının 7 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde, raylı sistem hattındaki yeşil alan 15 futbol sahasına karşılık geliyor. Yıl sonuna kadar İldem-Beyazşehir ve Üniversite-Talas güzergahındaki 16 kilometrelik yeni hattın yapılmasıyla 78 bin metrekarelik bir yeşil alan daha ortaya çıkacak. Böylece 184 bin metrekareye ulaşacak olan yeşil alan 26 futbol sahasına eşdeğer hale gelecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilray hattı yemyeşil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN