Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ticaret köprüsü kurduk'

Siyasetçiler ve işadamlarıyla birlikte Kuzey Afrika ziyaretine katılan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk "Konya'dan Mağrip'e hem gönül, hem ticaret köprüsünü kurduk" diye konuştu

Giriş Tarihi: 12.6.2013
Başbakan Erdoğan'ın Fas, Cezayir ve Tunus'u kapsayan Kuzey Afrika ziyaretine katılan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Fas, Cezayir ve Tunus ile ortak hatıralara sahip olduğumuzu, bölgedeki üç ülkenin de Türkiye ile ticareti ve işbirliğini arttırmaya son derece arzulu olduğunu vurguladı. Konuk, bunun yanı sıra ülkemizin ihtiyacı olan bazı alanlarda doğal kaynaklardaki zenginlikleri itibarıyla ortak yatırıma müsait olduğunu belirtti. Konuk "Başbakanımızın Fas, Cezayir ve Tunus'a yani tarihi adıyla Mağrip'e gerçekleştirdiği ziyaret, heyette yer alan biz işadamları için hem moral motivasyon hem de ticari anlamda son derece yararlı bir seyahat oldu. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, Türkiye geleceğe çok daha umutlu bakabilir. Her üç ülkenin sokaklarında gösterilen sıcaklık ve ilgi gurbetteki bir akrabaya kavuşmanın sevincini yansıtıyordu" dedi.

ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER YAPTIK
"Konya Şeker olarak biz bu seyahatte neticelerini kısa sürede alacağımız temaslar kurduk" diyen Konuk şunları söyledi: "Öncelikle bu bölgede zaten düzenli olarak ihracatımız olan Cezayir'e hem ihracat kalemlerimizin arttırılması hem de iş hacmimizin arttırılması için görüşmeler yaptık. Birçok firma için büyük ancak bizim için yetersiz olan Fas'a ihracatımızın arzu ettiğimiz seviyeye çıkarılmasını sağlayacak irtibatları kurduk. Bugüne kadar bu bölgede giremediğimiz Tunus pazarının kapılarının açılmasını sağlayacak bağlantıları kurma fırsatı bulduk. Her üç ülkede de helal sertifikalı üretim yapacak olan et-süt entegre tesisimizin üreteceği ürünler için ön görüşmeler gerçekleştirdik. İş birliği niyetimizi ilettik. Olumlu yaklaşırlarsa daha ileri aşamaları konuşmaya başlayabileceğiz."

İHRACAT İMKANLARINI DEĞERLENDİRECEĞİZ
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk "Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'na hem ihracat imkânlarını değerlendirebilmemiz hem de ortak yatırımlar konusunda gösterdiği gayret, görüşmelerde tıkandığımız noktalarda siyasi ağırlığını kullanarak araladığı müzakere kapıları nedeniyle teşekkür ediyorum. Aynı şekilde, Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan doğru muhatapları bulmamız için yardımcı oldu. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker gıda ürünleri ihracatı için el sıkışabileceğimiz noktaya ulaşmamız için gayret gösterdi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ticaret köprüsü kurduk'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN