Türkçe Olimpiyatları Konyalılar'ı coşturdu

Atatürk Stadyumu'nda gerçekleştirilen 11. Türkçe Olimpiyatları'nda Azerbaycanlı Sema'nın Sille türküsünü okuması büyük alkış topladı

Bu yıl 11'incisi düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Dil ve Kültür Şöleni'nin Konya ayağında rengarenk görüntüler yaşandı. Yağmur ve soğuk havaya aldırmadan Atatürk Stadyumu'nu dolduran Konyalılar, olimpiyatları ilgiyle izledi. 40 ülkeden 200 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen gecede öğrenciler şarkı söyledi, şiir okudu, halkoyunları gösterileri sundu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dünyanın dört bir yanından Konya'ya gelen öğrencilere teşekkür ederek, "Yapılan bu hizmetlerin, fedakarlığın, vefanın bir nedeni olmalı. Bu çilenin bir nedeni olmalı. Sanıyorum bunun cevabı sevgi, aşk ve inanç. Bugün yeryüzünde en çok ihtiyacımız olan sevgi, barış ve kardeşliktir. İşte burada bunun temsilcilerini görüyor ve hepinizi bu duygularla bu hizmetlere katkı yapan bütün dostlarımızı sevginin temsilcisi olarak selamlıyorum" dedi.

"GÖZLERİMİZ NEMLİ"

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise 80 yaşındaki annesinin soğuk havaya rağmen "Ben bu çocukları göreceğim" diyerek geceye katıldığını ifade etti. Vali Doğan, duygularını şöyle ifade etti: "Bizim neslimiz böyle durumlarda gözü yaşlı oluyor. Çünkü bizim neslimiz çile çekti. Tıpkı dedelerimiz, babalarımız gibi. Özlediğimiz şey tekrar o ihtişamlı günlere dönmemiz. Hep onu ömrümüz boyunca arzuladık. Bugün o ihtişamlı günlerin parıltısını çocuklarla yaşıyoruz."

SİLLE'Yİ SÖYLEDİ
Azerbaycanlı Sema Sultanova'nın Konya yöresi şarkılarından Sille'yi seslendirdiği an ise izleyicilerin büyük takdirini aldı. Stadyumu dolduran yaklaşık 20 bin kişi, Sema'yı uzun süre alkışladı. Tarkan'a ait "Dudu Dudu" şarkısını seslendiren Tanzanyalı Münir Abdu Thabit de büyük ilgi gördü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe Olimpiyatları Konyalılar'ı coşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN