Gürleyik turist bekliyor

Giriş Tarihi: 3.7.2013

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Gürleyik köyü turizm potansiyeli ile dikkat çekiyor. Yeşili ve su kaynaklarıyla kendine hayran bırakan köyün tarihi yapılarıysa ilgi bekliyor

Eskişehir'in saklı cenneti Gürleyik'te 12 ay eko turizm potansiyeli var. Ancak bölgede ilk yapılması gereken kapsamlı bir restorasyon ve yol çalışması. Köye turist çekmek için çeşitli projeler geliştiren köylüler geçen hafta Gürleyik Doğal ve Tarihi Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği'nin öncülüğünde 5'inci Su Festivali'ni gerçekleştirdi. Tepebaşı Belediyesi'nin de katkı sağladığı festival büyük ilgi gördü.

HES'İ ENGELLEDİLER

Festivalde konuşan Dernek Başkanı Halit Gürsoy, "Bu yıl 5'inci festivali gerçekleştiriyoruz. Böylelikle, köyümüzün doğa ve tarihi güzelliklerini en iyi şekilde Eskişehir halkı ve sivil toplum örgütleriyle paylaşıyoruz. Buraya yıllar önce hidroelektrik santrali yapılacaktı. Bu bölgenin doğal sit alanı olmasını sağlayıp, bu tehlikenin önüne geçtik" dedi. Gürsoy, festivalin düzenlenmesine destek veren Tepebaşı Belediyesi'ne ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Tepebaşı Belediyesi de festivalde katılımcılara ikramda bulundu. Birbirinden renkli görüntülere sahne olan festivale çok sayıda davetli katıldı. Festivali düzenlemekteki diğer amaçlarının, Gürleyik köyünü, Bursa'nın Cumalıkızık köyü gibi tanıtmak ve korumak olduğunu bildiren Gürsoy, köyde 12 ay eko- turizm potansiyeli bulunduğunu, ancak köydeki ambarların, değirmenlerin ve evlerin restore edilmesi gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gürleyik turist bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN