Görkemli doğal müze

Giriş Tarihi: 9.7.2013

Tokat'taki Ballıca Mağarası dünyanın en büyük, en görkemli doğal müzesi olarak ziyaretçilerini büyülü bir dünyaya götürüyor

Tokat'ın gözbebeklerinden biri olan doğa harikası Ballıca Mağarası, henüz ziyarete açılmayan ve keşfedilmemiş bölümleriyle gizemini korumayı sürdürüyor. Dünyadaki mağaraları tek tek gezmek yerine sadece Ballıca Mağarası'nı gezmekle, dünyadaki tüm mağaralardaki oluşumları ve daha da ilerisini görmek mümkün.

GİZEMLİ BİR YOLCULUK

Ballıca Mağarası, ziyarete açılan 8 salonu 680 metre uzunluğunda ve 95 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından birisi. Mağaradaki oluşumları izlemek doğal bir müzeyi gezmek gibi... Yaşı yaklaşık 3,4 milyon yıl olarak tespit edilen Ballıca Mağarası, şimdiye kadar tespit edilen tüm mağara oluşumlarına sahip olmanın yanı sıra, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası önem taşıyor. Mağaranın ziyarete açılan bölümlerinde dolaşmak, ziyaretçilerini her adımda hayrete düşürüp heyecan veren gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Tokat'ın 26 kilometre güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca köyünde yer alan Ballıca Mağarası'na ulaşan 8 kilometrelik yol, Kral Yolu'na bağlanan Selçuklu Dönemi'ne ait bir köprünün yayından geçiyor. Aynı zamanda 1238 yılında yapılmış olan Mahperi Sultan Kervansarayı da Ballıca Mağarası yolu üzerinde yer alıyor. Kristalleşmiş kireçtaşlarından meydana gelmiş olan Ballıca Mağarası'nın şu an sadece ziyarete açılan 8 salonu gezilebiliyor.

HER SALON BAŞKA BİR MACERA
Havuzlu Salon

Girişin hemen ardında yer alan Havuzlu salondaki yüksek sıcaklık ( 20 dereceye ) ve düşük nem oranı, damlataşları oluşturan kalsit kristalleri arasındaki bağı zayıflatmış, pul pul kabarmış bir görünüme büründürmüş. Havuzlu salonda harç kullanılarak oluşturulmuş dikdörtgen bir yapı yer alıyor. Harçlı yapı, mağaranın geçmiş dönemlerde kullanıldığına işaret ediyor.

Çamurlu Salon
Yatay bir geçitle ulaşılan salon, blok, sarkıt, dikit ve küçük havuzlardan oluşuyor.

Fosil Salon

Mağaranın en üst noktasında bulunan salonda sıcaklık 24 dereceye kadar ulaşır. Mağaranın en yaşlı salonlarından olan bu salonda mutlak nem yüzde 40.

Yarasalı Salon

Cüce yarasaların yaşam alanı olan Yarasalı salona ip kullanmadan inmek mümkün değil. Uzunluğu 25- 35 metre olan salonun genişliği ise 8-20 metre. Gelişim halindeki sarkıtları, mağara gülleri, mağara iğneleri ve damlataş havuzu ile mağaranın genç salonlarından.

Çöküntü Salon
Kuzey - Güney yönünde bulunan, Muhteşem Galeri olarak da adlandırılan galeriye bağlanıyor. Salon, adını tabanında bulunan iri bloklardan alıyor. Bloklar arasında bulunan derin kuyular mağaranın alt katlarında bağlantılı. Tavandan 3 metre yukarda bulunan kalsit oluşumların sınırları, yeraltı suyunun geçmişteki seviyesini gösteriyor.

Sütunlar Salonu
Çöküntü Salon ve Bloklu Mahzen'den sonra, geçilen bir köprü ile Sütunlar Salonu'na ulaşılıyor. Mağaranın en büyük sütunu olan, 18 metre boyunda ve 8 metre çapındaki sütun bu salonda yer alıyor. Sütunlarla odalara ayrılmış büyük bir galeri görünümü veren salonun tavan yüksekliği yer yer 15 m'yi buluyor. İkiye ayrılan yürüme yolunun kuzey yönü, Mantarlı Salon'a, güney yönü ise Yeni Salon'a ulaşıyor.

Mantarlı Salon
İri soğan sarkıtlar ve salona adını veren mantar şeklinde gelişmiş dikitler etkileyici bir görüntü yaratıyor. Damlalık sarkıtların en güzel örnekleri bu salonda bulunuyor.

Yeni Salon

Mağaranın en genç salonu olan Yeni Salon'da yer alan büyük sarkıt, dikit ve havuzların yanı sıra, yaprak, perde ve pırasa şeklindeki oluşumlar büyüleyici görüntüler oluşturuyor. Salonun sonuna doğru, 65 metre derinlikte yer alan göle, mağara suyunun aktığı Sifon yer alıyor. Mağaranın gezilebilen son bölümünde ise renkleri ve oluşumlarıyla şaşırtan genç soğan sarkıtlar yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görkemli doğal müze
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN