Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yadigar: Amacımız göçü durdurmak

Giriş Tarihi: 9.7.2013

Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, en büyük hedeflerinin ilçeden büyükşehirlere yapılan göçü durdurmak olduğunu belirterek, "Amacımız geçlerin ve kadınların istihdamını artırmak" dedi

Duran Yadigar, fiziki, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif, çevresel kalkınma alanlarında sayısız proje gerçekleştirmiş başarılı bir belediye başkanı. Asfalt, yol yapımı, parke, meydan kimliklendirme, restorasyon, rekreasyon, kanalizasyon, bordür çalışmalarını klasik belediyecilik hizmetleri olarak gören Yadigar, en çok yerel ekonomik kalkınmaya önem veriyor.

"İSTİHDAMI ÖNEMSİYORUZ"
Yönetsel gelişmeye, çevrenin korunmasına, demokrasi kültürünün yerleşmesine, yardıma muhtaç olan kişilere göstermeden yardım yapmaya yönelik önemli çalışmalara imza atan Duran Yadigar, kalkınmayI, üretim ve istihdamı önemsiyor. Özellikle, genç ve kadın istihdamının artırılması, üretime katılmaları için çok sayıda projeyi hayata geçiren Yadigar, iş ve aş bulunduğunda geçlerin yaşadıkları coğrafyayı terk etmeyeceklerini savunuyor.

İŞADAMLARINA SESLENDİ
Yadigar, Niksarlı gençlerin yeni iş alanları oluşturmalarını amaçladıklarını belirterek, "Bir şehrin iş ve aş sorununu çözmedikçe şehrin huzur ve mutluluğunu sağlayamazsınız. Bu anlamda bacasız fabrika olan turizmden biz de payımıza düşeni mutlaka almak zorundayız. Çünkü Niksar'ın bunu hak ettiğine inanıyorum. Niksar dışındaki işadamlarımıza, sanayicilerimize buradan 'Niksar'a gelin, tesisinizi ve yatırımınızı yapın' diye sesleniyorum. Sürdürdüğümüz turizm atağıyla ilçemizin sesini turizm dünyasına duyurmak istiyoruz" dedi.

"SORUNLARA PARMAK BASTIK"
Tüm çağdaş ülkelerde belediyecilik modeli olarak açıklanan "yerel kalkınma" projesinin en önemli ayağının "yerel ekonomik kalkınma" olduğunu vurgulayan Başkan Duran Yadigar, şöyle konuştu: "Ekonomik yerel kalkınma' modelini yerel bir siyaset olarak ortaya koyuyoruz ve uyguluyoruz. Biz tüm çağdaş belediye yönetimleri gibi öncelik verdiğimiz alanlardan işe başladık. Sanatsal ve kültürel kalkınmayla birlikte ekonomik kalkınma alanlarındaki ötelenmiş sorunlarımıza parmak bastık."

"BAŞARIYLA UYGULUYORUZ"
Yadigar, ekonominin canlandırılması için istihdam yaratacak, kaynak oluşturma imkanı sağlayacak, fert başına milli gelirin arttırılmasını sağlayacak projeler üzerinde çalıştıklarını vurgulayarak, "Yerel kalkınmanın gerçekleşmesine katkı verecek yerel ekonomik kalkınma modelini bu şehre kazandırmaya çalışıyoruz. Çağdaş belediyecilik alanındaki köklü değişiklikler kimilerinin ajandasına girmemiş olabilir. Ama biz ajandamıza aldık ve başarıyla uyguluyoruz" diye konuştu.

KAYNAKLAR ETKİN KULLANILIYOR
Çağdaş belediyecilikte, bir şehirde başarılı olmanın en önemli kıstasının şehir refahını artırmak olduğuna değinen Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, "Bunu kültür, tarih, doğa, eko turizmi ve eğitim alanlarında uzmanlaşmayı geliştirerek, şehrin çeperlerinde tarım ve hayvancılık, ekolojik tarım, su ürünlerine dayalı sektörel gelişim planlamalarını yaparak ve bütün bunların güçlü bir koordinasyonla rol paylaşımı biçiminde yönlendirip kaynakları etkin kullanarak yapacağız" diyerek düşüncelerini ifade etti.

BAŞARILI GELİŞİM TESADÜF DEĞİL
Bir şehirde ekonomik gelişimin yetersiz olmasıyla o şehirde yerel problemlerin çözüme kavuşturulmasında sıkıntı yaşanacağının altını çizen Başkan Yadigar, belediyelerin şehrin ekonomik gelişimi ile ilgilenmek zorunda olduklarını belirtti. Yadigar, "Biz de bu gelişimi özellikle turizm alanında sağlayacağımızı düşünüyoruz. Turizm uzun soluklu ve meşakkatli ve çok yönlü bir çalışmayı gerektiriyor. Bu konuda başarılı olduğumuzu coğrafyamızdaki başka şehirler ifade ediyor ve Niksar'ı 'Kültür Turizminde Başarılı Örnekler' arasına koyuyor. Bu başarılı gelişim tesadüf değil. Yürüttüğümüz sistemli çalışmaların ürünü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yadigar: Amacımız göçü durdurmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN