Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçiye 15 yıl yeter

Bugün ramazanın ikinci günü. İslâm aleminin manevi değerleri en yüksek olan bu mübarek ayda dünyada savaşsız, barış, sağlık ve engelsiz bir yaşam sürdürmemiz dileğiyle.. Şimdi sözü sizden gelen sorulara bırakalım. İşte sorunlardan birkaçı... Yaşım 35. Tarım işleriyle uğraşıyorum. 1998 yılından bu yana aralıksız olarak tarım sigortası ödüyorum. Bu şartlarda emeklilik sürem nedir? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Cihan Hacılar n Değerli okurum. Sigorta başlangıç yılınızı belirtmemişsiniz. Verdiğiniz bilgiler üzerine sorunuza yanıt verelim. Sigorta başlangıç yılınız 1996 öncesindeyse 15 yıl, 3 bin 600 gün üzerinden, sigorta girişiniz 1996 sonrası ise yıl gün aynı olmak şartıyla 55 yaşınızı doldurduğunuz tarihte emekli olursunuz.

Vergi indirimi için Maliye raporu şart
Muğla Dalaman'da yaşıyorum. Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Şu an turizm sektöründe ünlü bir otelde % 70 engelli raporumla çalışmaktayım. Engelli bir arkadaşımdan maaşlarımızdaki kesintiler engellenebileceğini öğrendim. Ne yapmalıyım? Rumuz Dünyam n Değerli okurum. Bahsettiğiniz konu Maliyenin % 40 ve üzeri raporu olan engelli mükelleflerine uyguladığı vergi indirimi olayıdır. Bu indirimden yararlanabilmeniz için önce işyerinizde belge alıp sonra raporunuzun noter onaylı örneğini çıkartıp 2 adet vesikalık fotoğrafla vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor.

Özel durumu olana özel muamele
Eşimin "Sol el aganezisi" raporu var. 'H sınıf ehliyet'i mevcut. Aynı zamanda "Otomatik vitesli araç kullanabilir" ibareli raporu var. Acaba alacağımız sıfır araç için ÖTV ve MTV istisna olur muyuz? Konu hakkında detaylı bilgi verirseniz çok seviniriz. Şahin Üstün n
Değerli okurum. 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'ndaki amir hükme göre alacağınız sıfır araç için ÖTV ödemezsiniz. Ayrıca aldığınız bu araç eşinizin adına kayıtlıysa Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden de muaf olursunuz.

Yüzde 40 raporluya 19 yıl

İlk sigorta girişim 2004 yılında oldu. Doğuştan gelen rahatsızlığımdan dolayı % 40 sürekli ibareli raporum var. Bugüne kadar toplam 1.200 prim günüm mevcut. Bu şartlarda acaba ne kadar sürede emekli olurum? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler. Taner Hoşadam n Taner Bey, emeklilik süreniz 19 yıl, 4 bin 400 gün. Bu hesaba göre 10 yılı tamamlayıp 3 bin 200 gün daha prim ödediğinizde emekli olursunuz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçiye 15 yıl yeter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN