Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman BEKAR: 7 Eylül'ü beklerken

Giriş Tarihi: 10.7.2013
2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak şehrin belirleneceği yarışta heyecan sürerken İstanbul, Madrid ve Tokyo son sunumlarını yaptı. İsviçre'nin Lozan kentinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerine yönelik '2020 Aday Şehirler Brifinginde 3 şehrin heyeti de sunumunu yaparak 7 Eylül'deki son raundu beklemeye başladı. İstanbul 2020 heyeti Başbakan Yardımcısı Ali Babacan sunum sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, teknik sunumun genel olarak çok iyi olduğunu söyledi. Babacan, "İzlenimim, IOC üyelerinin sunumumuzdan oldukça memnun kaldığı yönünde" ifadelerini kullandı. Ali Babacan'ın Ekonomiden sorumlu olmasına rağmen 2020'ye oldukça vakıf olması olumlu karşılandı.
Bu arada Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak heyete soru gelmedi.
Komite üyeleri olaylardan haberdar olmadığı için mi sormadılar yoksa CNN Int. ve BBC'nin abartılı yayınları sayesinde kafalarında bir karar zaten oluştu da mı sormadılar?
Onu bilemiyoruz ama içimizdeki İrlandalıların uluslararası lobiyle birlikte hareket edip Olimpiyatların İspanya'ya verilmesi konusunda çalışmalar yaptığı kulislerde konuşuluyor. Hatta Tokyo'nun seçilmemesi için internet ortamında başlatılan kampanyada 25 bine yakın imzaya ulaşıldı. "GoPetition" adlı internet sitesinden ulaşılan kampanyaya, farklı ülkelerden birçok kişinin destek vermesine rağmen, Japonya'da son zamanlarda ırkçı şiddete maruz kaldığı öne sürülen Güney Koreli göçmenlerin yoğun katılımı dikkati çekti. İmza kampanyasında yer alan dilekçede, "İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 67 yıl geçti. Japon Hükümeti, bu savaş sırasında Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri'nin Asya'da uyguladığı büyük ve insanlık dışı zulmü hala resmi olarak kabul ederek özür dilemedi" ifadesine yer veriliyor.
Yani lobi İspanya'yı istiyor ardından Japonya. En az istenen İstanbul.
Kim bilir yakında İstanbul için bir Ermeniler'den özür dileyin de olimpiyatları verelim tartışması başlar.
Olmaz olmaz demeyin…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: 7 Eylül'ü beklerken
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN