Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biri sağlığına, diğeri hayaline kavuştu

Kan kanseriyle boğuşan minik Gamze ağabeyinden alınan ilikle sağlığına kavuştu. "Kardeşimin saçları bir uzasın her gün ben tarayacağım" diyen Ramazan da şimdi bu hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor

Konya'da geçtiğimiz yıl yüksek riskli kan kanseri teşhisi konulan 5 yaşındaki Gamze Aksoy, 5 ay boyunca gördüğü kemoterapi tedavisinin ardından 10 yaşındaki ağabeyi Ramazan'dan nakledilen ilikle sağlığına kavuştu. Anne, baba ve 4 kardeşe yapılan testlerin ardından sadece Ramazan'ın iliği kardeşine uyumlu çıktı. 4 ay önce Ankara Dış Kapı Hastanesi'nde yapılan operasyonla Ramazan'dan alınan ilik minik Gamze'ye nakledildi. Nakil ameliyatının ardından sağlığına kavuşan minik Gamze'nin yeniden çıkan saçlarını ise ona iliği ile hayat veren ağabeyi her gün özenle tarıyor.

EN ÇOK SAÇLARINA ÜZÜLDÜ

Selçuklu ilçesine bağlı Tepeköy Mahallesi'nde yaşayan Habib ve Cennet Aksoy çiftinin 5 çocuğundan biri olan 5 yaşındaki Gamze Aksoy'a geçtiğimiz yıl Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yüksek riskli kan kanseri teşhisi konuldu. 5 ay boyunca hastanede kemoterapi tedavisi gören küçük Gamze'nin hayatta kalabilmesi için ilik nakli olması gerekiyordu. Hastanede yapılan testlerde Gamze'ye aileden yalnızca 10 yaşındaki ağabey Ramazan'ın iliğinin uyumlu olduğu tespit edildi. Hastalık sürecinde saçları dökülen ve günden güne sağlığını kaybeden minik Gamze'ye 4 ay önce Ankara Dış Kapı Araştırma Hastanesi'nde yapılan operasyonla ağabeyi Ramazan Aksoy'dan alınan ilik nakledildi. Nakil öncesi SABAH'a konuşan Ramazan "En çok kardeşimin dökülen saçlarına üzülüyorum. İnşallah benden alınan ilik ona uyum sağlarda kardeşimin o güzel saçları yeniden çıkar. Ben de o zaman onun saçlarını eskisi gibi tararım" demişti. Nakilin ardından her geçen gün sağlığına kavuşan minik Gamze'nin vücudu, ağabeyinden alınan iliğe yüzde yüz uyum sağladı. Geçtiğimiz ay sürekli takmak zorunda olduğu koruyucu maskesini de çıkartan minik Gamze şimdi yaşıtları gibi koşup oynayabiliyor. Anne Cennet Aksoy "Kızım o kötü hastalığa yakalanınca içimizde bir umutsuzluk yaşamaya başlamıştık. Hastanede hepimizden alınan örneklerden küçük oğlum Ramazan'ın iliği Gamze'ye uyumlu çıktı. Doktorlarımız iliğin yüzde yüz uyumlu olduğunu ve iyileşme sürecinin de aynı oranda başarılı olduğunu söylediler. Aylık yapılan her kontrolde doktorlar kızımın sağlığının daha iyiye gittiğini söylüyor" diye konuştu.

SAÇLARINI TARIYOR
İliği ile küçük kardeşine can veren ağabey Ramazan Aksoy ise Gamze'nin yeniden çıkan saçlarını her gün kendi elleriyle tarıyor. Ağabey Ramazan, "Kardeşim hastayken onun iyileşmesi için sürekli ailece dua ediyorduk. Sonunda dualarımız kabul oldu. Ben de kardeşimin yeniden çıkan o güzel saçlarını her gün tarayarak hem mutlu oluyorum hem de ona moral vermiş oluyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biri sağlığına, diğeri hayaline kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN