Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davul çalmanın uğursuzluk getirdiğine inanılıyor

Giriş Tarihi: 5.8.2013 15:21

'nin Kocasinan ilçesine bağlı Höbek köyünde, uğursuzluk getirdiğine inanıldığı için davul çalınmıyor.Köy muhtarı Özkök: "Çocukluğumuzdan bu yana köyümüzde davul çalınmaz"

'nin Kocasinan ilçesine bağlı Höbek köyünde uğursuzluk getirdiğine inanıldığı için davul çalınmıyor. Kayseri'ye 35 kilometre uzaklıktaki Höbek köyünün muhtarı Hasan Özkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 210 haneli köyde 5 yıldır muhtarlık yaptığını söyledi.

Köyün kurucusunun, Medine'de kadılık yapan Akkoca Ali Baba Sultan'ın olduğunu belirten Özkök, onun ve ailesinin mezarlarının yer aldığı türbenin
köylerinde bulunduğunu belirtti. Türbenin çevre köylerdeki insanlar tarafından da ziyaret edildiğini aktaran Özkök, "Bütün köy halkı bu zatın davuldan rahatsız olduğunu bilir. Çocukluğumuzdan bu yana köyümüzde bu nedenle davul çalınmaz. Davul çalanların başına bir felaket geldiğine de şahit olduk" dedi.

Köy sakinlerinden 65 yaşındaki Seyit Oflaz ise Ali Baba Sultan'ın köyün koruyucusu olarak kabul edildiğini belirterek, "Köyümüzde onu rahatsız etmemek için davul çalınmaz. Atalarımızdan bu mübarek zatın davul sesinden hoşlanmadığını duyduk. Bu nedenle ne düğünde, dernekte ne de ramazanda köyümüzde davul sesi duyulmaz" diye konuştu.

61 yaşındaki Mehmet Dumlu da, küçüklüğünden bu yana ne düğünlerde ne de ramazan ayında sahur vakitlerinde köylerinde davul çalınmadığını dile getirdi. Davul çalanların başına bir felaket geldiğine inandıklarını ifade eden Dumlu, "Çok eski zamanlarda komşu köyler davulla iletişim kurarmış. O zamanlar bile bizim köyün sınırlarında davul çalınmazmış. Atalarımızdan, köyümüzde türbesi bulunan Ali Baba'nın davuldan hoşlanmadığını, rahatsızlık duyduğunu öğrendik. Biz de düğün dernek olduğunda davul çalmayız. Düğünlerde davulun dışında her tür çalgı çalınır. Yeni nesiller de bu kurala uyar, davul çalmayı talep dahi etmezler. Köyün yakınından geçen davulcular, abdallar bile bunu bilir, dikkat ederler" diye konuştu


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davul çalmanın uğursuzluk getirdiğine inanılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN