Hayvancılık farklı bir boyut kazanıyor

Giriş Tarihi: 6.8.2013

Aksaray, hayvancılık ve süt üretiminde Türkiye'nin lider kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlerken entegre tesislerin inşaatı yakın zamanda başlıyor

Hayvancılıkta büyük bir asama kaydeden Aksaray'da iki önder çiftçi, BIOGAZ tesisi konusunda girisimlere basladı. Damızlık Sıgır Yetistiricileri Birligi Baskanı Bekir Kayan ve Yapılcanlar Grup Isletmeleri Yönetim Kurulu Baskanı Nurettin Yapılcan, Almanya'da BIOGAZ tesislerini inceleyerek dev yatırımın startını verdi. 2 milyon euro'ya kurulacak 2 tesiste 750 kilovat/saat elektrik üretilebilecegi ve üretilen elektrigin 5000'den fazla evin elektrik ihtiyacını rahatlıkla karsılayabilecegi ve yıllık 850 bin euro gelir getirebilecek düzeyde oldugu ögrenildi.

PRENSİPTE ANLAŞTILAR

Aksaray, hayvancılık ve süt üretiminde Türkiye'nin lider kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlerken entegre tesislerinde insaatına baslanıyor. Aksaray'ın önder çiftçileri arasında olan Bekir Kayan ve Nurettin Yapılcan, BIOGAZ tesisleri konusunda yaptıkları girisimleri yatırıma dönüstürdü. Almanya'da incelemeler yapan iki isadamı, çiftliklerinin bünyesine BIOGAZ tesisi kurmak için Alman bir firma ile prensip anlasmasına vardı.

"AMACIMIZ ÖRNEK OLMAK"
Dünyanın yıllardır alternatif enerji kaynaklarına yatırım yaptıgını Türkiye'de de bu tür yatırımlara ciddi oranda tesvik saglanmaya basladıgını ifade eden Bekir Kayan ve Nurettin Yapılcan, "Bizim ilk ve birinci amacımız, çiftçilerimize örnek ve önder olmak. Aksaray'da modern çiftliklerin sayısı artık azımsanmayacak seviyede. Tesiste, hayvanların gübreleri BIOGAZ sistemiyle elektrik enerjisine dönüsebilecek" dedi.

ÜRETİLEN ELEKTRİK MEDAŞ'A SATILACAK
Kurulacak BİOGAZ tesislerinde üretilen elektrik enerjisinin hükümetin çıkardığı kanunlarla birlikte MEDAŞ'a rahatlıkla satılabileceğini ifade eden Kayan ve Yapılcan, "Alternatif enerji üretimi konusunda hükümetin kanunları var. Bu kanunlarda üretilen elektrik enerjisinin ne kadar bedele satılacağı işlemlerin nasıl olacağı da belirtilmiş. Tabi bu konuyla ilgili bir yol izleyen şimdiye kadar yok. Biz bu yolu açacağız ve diğer üreticilerimiz peşimizden gelecek. İki tesiste üretilecek elektrik enerjisi ile yaklaşık 5 bin evin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvancılık farklı bir boyut kazanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN