Konya Şeker'in gözü dünyanın zirvesinde

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker'in 2023 yılı hedefini anlattı: 2023'te dünyanın ilk 5 gıda şirketi arasında yer almak için çalışıyoruz

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 2023 hedeflerini anlattı. Konuk, "Konya Şeker olarak dünyanın ilk 5 gıda şirketi arasında yer almayı hedefliyoruz" dedi. Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin 60. Olağan Genel Kurulu ortakların katılımı ile Konya Şeker'de gerçekleştirildi. Toplantıda, Konya Şeker'in yıllık blançosu ile Yönetim ve Denetim Kurulu raporları tek tek okundu ve oy birliğiyle oylanarak kabul edildi. Konya Şeker'in 800 milyon lira olan sermayesi de 100 milyon lira artışla 900 milyon liraya çıkarıldı. Toplantıda konuşan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk konuşmasında önemli mesajlar verdi.

'ÇİFTÇİ BİZİMLE BÜYÜDÜ'
"Hızlı bir büyüme içerisinde olan Konya Şeker, birileri için rakip olarak görülmüştür. Örneğin Konya Şeker patatesi üreticisinden 40 kuruşa alırken, Niğde ve Nevşehir'de üreticiler patatesi 25 kuruşa, Ödemiş'te ise 8 kuruşa satmıştır. Bunun bir anlamı olmalıdır. Evet, bunun anlamı Konya Şeker varsa Konya çiftçisinin ürünü 5 katı fazla para ediyor demektir. Aynı şeyi ayçiçeğinde de yaşadık" Konya Şeker bu fiyatları açıklamamış olsaydı aradaki fark kimin cebine gidecekti onu da siz tahmin edin. Onun içindir ki Konya Şeker'e sen etliye-sütlüye karışma deniyor. Biz yanlış algı ve farklı kaygılardan dolayı dışarıda kalamayız. Allah, doğrunun her zaman yanındadır ve yardımcısıdır. Siz doğru olun ki, eğri belasını bulur"

'HEDEF İLK 5'TE YER ALMAK'
"Konya Şeker olarak biz 2023 vizyonuyla paralel bir hedefe sahibiz. Dünyanın en büyük tarım ekonomileri arasında ilk 5'te yer alacak Türkiye'ye dünyanın en büyük 5 gıda markasından birine sahip olmak yaraşır ve inşallah Konya Şeker o hedefi realize etme gururunu yaşayacak. Bizim hedefimiz dünyanın en büyük 5 gıda markasından biri olmak. Geldiğimiz nokta itibariyle hedefimize de adım adım ilerlediğimizi rahatlıkla söyleyebilirim" "Öz kaynaklarımız 7 milyon liradan 1 milyar 037 milyon liraya çıkarak yüzde 14 bin büyüme göstermiştir. Bu ve buna benzer rakamları artırabiliriz. Bunu sadece Konya'da değil Türkiye'nin her yerinde yapacağız. Hep beraber üreticileri ayağa kaldıracağız. Üreticilerin sorunlarını birlikte çözeceğiz" Konya Şeker Olağan Kongresi'nde konuşan Recep Konuk, Konya Şeker'in kuracağı Tarım ve Gıda Üniversitesi, özelleştirmeden alınan Sivas-Kangal Termik Santrali, Ilgın ilçesinde gerçekleştirilecek Termal projeleriyle ilgili de gelinen son durum hakkında üyeleri bilgilendirdi.

'KONYA'YA TARIM VE GIDA ÜNİVERSİTESİ KURUYORUZ'
Konya Şeker'in yaptığı tarımsal sanayi yatırımları ve gerçekleştirdiği tarımsal faaliyetler sonucu sektörün ve tarımın amiral gemisi olduğunu ifade eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker olarak kuracakları Tarım ve Gıda Üniversitesi hakkında da bilgi verdi. Yakın zamanda gümrük duvarlarının kalkacağını söyleyen Konuk, "Koruma duvarları içinde ticaret sınırları olmayacak. Bizler, koruma duvarlarının olmadığı yıllara yatırım yapıyoruz. Onun için üniversite kuruyoruz, bu üniversitelerde çiftçi çocuklarına öncelik vereceğiz. Çocuklarımız bundan sonra horlanmayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya Şeker'in gözü dünyanın zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN