'de aspir hasadı başladı

Ürün çeşitliliğini ve desenini artırmak amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından genelinde 10 bin 800 dekar alana dikimi yapılan aspir bitkisinin hasadı başladı. Ekim yapılan alanlardan elde edilen bazı bitkiler ise tohumluk olarak kullanılacak.

Giriş Tarihi: 13.8.2013 16:46
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Müdürü Recep Kırbaş, "Ekimi yapılan alanlardan bin 403 dekar alan tohumluk amaçlı olarak kullanılacaktır. Delice ilçemizde Marmara Tohumculuk Geliştirme A.Ş tarafından sözleşmeli olarak yetiştirilmekte ve alınmaktadır." dedi.

genelinde aspirin ekim alanlarının artacağını belirten Kırbaş, "Çiftçilerimiz ve üreticilerimize tavsiye edilmektedir. Daha geniş bilgi için Kırıkkale il ve ilçe Müdürlüklerimizden bilgi alabilirler. İlimiz çiftçilerine ve kamuoyuna duyurulur." diye konuştu.

Kırbaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "İlimizdeki diğer ilçelerimizde de muhtelif firmalar tarafından alım garantili ekilişler yapılmıştır. Aspir bitkisi her türlü toprak şartlarında yetiştirilmekte. Verim olarak kıraç arazide dekarda 100-150 kilo, sulu tarım yapılan arazilerde ise 250-300 kilo ürün elde edilmekte. Ekimi yapılan arazilerde fazla maliyet gerektirmediğinden bölgemizde alternatif ürün olarak ekimi tavsiye edilmekte. Aspir yağ açığını kapamada önemli rol oynamakta."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırıkkale'de aspir hasadı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN