Bu ilçe ekmeğini 'taştan' çıkarıyor

Yozgat'ın Aydıncık ilçesinde Kaymakamlık tarafından çıkartılan, Halk Eğitim Merkezleri'nde işlenerek birbirinden değerli takılara dönüşen 'ametist' taşı, bölge halkının yeni gelir kapısı oldu

Giriş Tarihi: 21.8.2013
Orta Anadolu kenti Yozgat'ın Orta Karadeniz'e uzanan kısmında yer alan Aydıncık ilçesi ametist taşını tüm dünyaya pazarlıyor. Rengarenk ametist taşının uzun yıllardır ilçede çıkartıldığını fakat yeterince işlenmediği için şuana kadar isminin duyurulmadığını belirten Aydıncık Kaymakamı Hakan Kafkas, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslarla ametist taşının birer sanat eserine dönüştürüldüğünü söyledi. Kafkas, en son açılan sergi ile geniş bir kesime tanıtılan ametist taşının Erzurum'un Oltu taşına rakip olacak kalite ve işleme kapasitesine sahip olduğunu kaydetti. Kaymakamlık olarak hazırladıkları 'İşsizliğe karşı iş eğitimleri projesi' kapsamında açılan kursla fabrika üretimine zemin oluşturacak bir atölye kurduklarını ifade eden Kaymakam Kafkas, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı'nın da ametist taşına destek vermesi ile büyük hedefler belirlediklerini söyledi. Kafkas, "Amacımız öncelikle ametist taşının fabrika üretimini sağlayabilmek. İlk etapta 100 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Üretimle birlikte tanıtım faaliyetlerine de ağırlık vererek ülkemizde ve dünya ülkelerinde ametist taşını bölgenin kaderini değiştirecek bir konuma getireceğimize inanıyoruz" diye konuştu. Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı da 'ametist' taşlarının süs eşyası, takı ve turistik eşya yapımında kullanılarak ekonomiye kazandırıldığını söyledi.

FABRİKA KURULACAK

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kursun sonunda kursiyerlere proje desteği vereceklerini vurgulayan Yazıcı, "Kursiyerlerimize proje desteği sağlanarak kişisel atölyelerinin oluşturulmasını sağlayacağız. Hem kendilerine hem de bölge ekonomisine katkı sağlanmasını hedefliyoruz" diye konuştu. Vali Yazıcı, Bozok Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ile bölgedeki kıymetli taşlarla rezervlerinin belirleneceğini vurguladı. Yeni Çeltek Kömür İşletmesi Genel Müdürü Osman Coşkun da projeye destek vereceğini söyledi. Yozgat'ın bir çok alanda Coşkun, Erzurum'un kehribar ve Olta taşına rakip ametist taşlarının değerlendirileceği ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ilçe ekmeğini 'taştan' çıkarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN