Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Camide imece usulü tadilat

Yozgat'ta emekli inşaat ustaları ve marangozlardan oluşan mahalle sakinleri bakıma ihtiyacı olan Merve Sultan Camisi'ni kendi imkânları ile tamir ediyor

Giriş Tarihi: 11.9.2013
Yozgat merkez bağlı Bahçeşehir Mahallesi'ndeki Merve Sultan Camisi'nin tadilat ve bakım çalışmalarını mahalle sakinleri üstlendi. Birçoğu cami cemaatinden olan vatandaşlar arasında eski marangoz ve inşaat ustaları da yer alıyor. Camiyi baştan aşağıya yenilemek için çalışan gönüllü işçilere eşleri de yemek ve çay ikramında bulunarak destek oluyor. Camide gönüllü olarak çalışan mahalle sakilerinden Duran Mat, bakıma ihtiyacı olan camiye yardım toplamak yerine elbirliği ile tadilatını yapmak için biraraya geldiklerini söyledi. Mat, Merve Sultan Camisi'nin zamanın da verdiği yıpranmışlıkla uzun süredir bakıma ihtiyacının olduğunu belirterek "Camimiz çok bakımsızdı, elimizden geldiği kadar bakımını yapmaya çalışıyoruz. Tabanının tahtalarını değiştiriyoruz, duvarlara alçı yaptırdık, mermerleri yeniledik, dökülen yerleri tamirden geçirdik" dedi.

ÇOĞU EMEKLİ USTA
Mat, camide gönüllü olarak çalışanlardan bir çoğunun emekli usta olduğunu söyledi. Özellikle mahalle sakinleri arasında emekli ustaları bulmaya gayret ettiğini söyleyen Mat, camiyi kısa sürede en güzel haliyle ibadete açmak için birlikte çalıştıklarını dile getirdi. Mahalle sakinlerinden Ömer Lütfü Yılmaz ise, komşularının isteği üzerine gönüllü olarak cami tadilatında çalışmaya başladığını söylerdi. Yozgat Belediyesi ve müftülüğün kendilerine destek olduğunu belirten Yılmaz "Çalışan arkadaşlarımızın hepsi mahalle sakini, hiçbir şeye para vermiyoruz. Müftülüğümüzden Allah razı olsun gerekli desteği verdiler. Birlik ve beraberlik içinde camimizin inşaatını hiçbir şekilde para ödemeden yapıyoruz" diye konuştu. Merve Sultan Camisi İmamı Abdurrahman Bulut da bakıma ihtiyacı olan camide mahallelinin de gayreti ile tadilata başlandığını söyledi. Bulut, sıva, boya ve tabanları tamamen yenilenen caminin duyarlı vatandaşlar sayesinde daha güzel bir halde ibadete açılacağını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camide imece usulü tadilat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN