Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Atom' tarlaya hasret kaldı

Giriş Tarihi: 25.9.2013

Ölen babasının sandığında bulduğu tohumlarla tanesi 1 kilo 400 gram gelen 'atom domatesler' yetiştiren Eskişehirli Mustafa İhsan Gürkan, destek çıkan olmayınca bu yıl domates ekmedi

Eskişehirli Mustafa İhsan Gürkan (52) 3.5 yıl önce turşuculuk yaparken ölen babasının sandığında bulduğu bir torba domates tohumunu sebze bahçesine ekti. Bir süre sonra dallarda dev domatesleri gören Gürkan çok şaşırdı. Gürkan domatesleri tartınca her birinin 1 kilo 400 gram ağırlığında olduğunu gördü. Gürkan, yetiştirdiği domateslerin patentini almak için Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Müdürlüğü'ne başvurdu. Müdürlükten gelen tarım mühendislerinden oluşan ekip, domatesleri laboratuvarlarda inceleyerek geçen yıl tarlaya ekti. Gübresiz tarlada adeta fışkıran dev domatesler hayat yeniden buldu. Tadına doyum olmayan dev domatesler iki hafta ürün verdi. Türkiye genelinde üretimi sağlanması beklenen çalışmalardan bir daha ses çıkmadı. Domateslerini tanıtmak için harekete geçen Gürkan, kapıların yüzüne kapandığını görünce kızdı ve ilgilileri protesto ederek bu yıl tarlasına 'atom domatesleri' ekmedi. Gürkan domateslerine patent almak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Eskişehir İl Müdürlüğü'ne başvurduğunu ancak sonuç alamadığını söyledi.

İNCELEYİP GİTTİLER
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eskişehir İl Müdürlüğü'nün tarlasında inceleme yaptığını ve dev domatesleri görünce gözlerine inanamadıklarını belirten Gürken, "Müdürlük yetkilileri dev domateslerden örnekler alarak bunları tohum ıslah istasyonlarında inceleme yapacaklarını söylediler. Aradan bir yıl geçmesine rağmen bir netice alamadım. Tarım Bakanlığı'na gittim burada da kapılar yüzüme kapandı. Atom domatesleri ülkeme kazandırmak istiyordum. Çok öfkelendim bu yıl tarlaya 'atom domatesleri' ekmedim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Atom' tarlaya hasret kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN