Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültür-sanat hayatı gelişiyor

Adını verdiği uluslararası festivali düzenleyen flüt sanatçısı Şefika Kutluer, Başkent'in kültür-sanat hayatının her yıl geliştiğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde Geleneksel Kore Dans ve Müzik Gösteri Grubu'nun açılış konseriyle başlayan "4. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali", 9 Ekim'e kadar devam edecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "Doğu Batıyla Buluşuyor" temasını tercih eden sanatçı Kutluer, "Festivalin Ankara'yla sınırlı kalmaması ve İzmir, İstanbul gibi illere de gitmesi yönünde talepler var. Bu bizim misyonumuza da uygun bir yaklaşım. Biz de festivalin yaygınlaşmasını ciddi şekilde düşünüyoruz" dedi.

"BAKIŞ AÇILARI DEĞİŞİYOR"
Başkent'in kültür sanat hayatının her geçen yıl geliştiğini, dolayısıyla sanatseverlerin festivale gösterdikleri ilgiden de memnun olduklarını söyleyen Kutluer, "Ankara'da doğan ve dünyada kariyer yapmış bir sanatçı olarak bu kariyerimin getirdiği avantajları yine Ankara için kullanmak istiyorum" diye konuştu. Önceki yıllarda Kerem Görsev, Burhan Öçal gibi sanatçıların yer aldığı festivalde bu yıl neden Türk sanatçı olmadığı yönündeki soruyu ise Kutluer şöyle yanıtladı: "Yurtdışında tanıştığım sanatçı arkadaşlarımın Anadolu coğrafyasına çok uzak olduklarını gördüğüm için onlara ağırlık veriyorum. Bu tarihi, renkliliği, çok kültürlülüğü gelip kendi gözleriyle gördüklerinde bakış açıları tamamen değişiyor."

Festival programı nasıl?
Festival kapsamında bu yıl Ankara'ya ilk kez gelen Geleneksel Kore Dans ve Müzik Gösteri Grubu, 52 sanatçıdan oluşuyor. Grup, konserinde geleneksel Kore müziği ve dansı ile sevgi ve barış mesajları verdi. Festival, 28 Eylül'de Slovenyalı sanatçı Ljuben Dimkaroski'nin, dünyanın ilk flütü olduğu belirtilen 55 bin yıllık antik flüt konseriyle devam edecek. D30 Eylül'de Kosova Filarmoni Orkestrası, 2 Ekim'de Brandenburg Bach Solistleri ve Şefika Kutluer, 4 Ekim'de piyanist David Wright-Şefika Kutluer resitali seyirciyle buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür-sanat hayatı gelişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN