Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir başarı öyküsü

Yeni Çeltek Kömür İşletmesi son yıllarda maden ocaklarında başlattığı reformlarla iflasın eşiğinden dönüp, kâra geçen bir işletme olmayı başardı

Giriş Tarihi: 9.10.2013
Türkiye'de kömür üretiminin önemli bir bölümünü karşılayan Yeni Çeltek Kömür İşletmesi Genel Müdürlüğü, maden ocaklarında başlattığı reformlarla atağa kalktı. Zararlarını tek tek kapatıp kara geçen işletme, şimdi de ülkenin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak termik santraller kurmaya hazırlanıyor. Dünya piyasasında Türk madencilerini söz sahibi yapacak 'Maden Borsası' da Yeni Çeltek'in hedefleri arasında. Yeni Çeltek Kömür İşletmesi Genel Müdürü Osman Coşkun, Yozgat'taki Sorgun işletmesinde sorularımızı yanıtladı. Coşkun, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na sağladığı fakir fukara kömürlerine rağmen zarar ederek ayakta duran Yeni Çeltek'in son bir kaç yıl içinde gelecek 50 yılını garantileyecek karlılığa geçtiğini söyledi. Coşkun, zarar eden işletmelerde başlattıkları iyileştirme çalışmaları sayesinde aylık 1.5 milyar TL gideri bulunan Amasya Merzifon İşletmesi'nin özel şirket marifetiyle devleti 12 milyon TL kara geçirecek uluslararası güvenirliğe sahip bir maden işletmesi haline geldiğini vurguladı. Zarar eden Merzifon İşletmesi'nin yanında bulunan yeni sahanın alınarak özel şirket marifeti ile üretime açılması için çalışma başlatıldığını hatırlatan Coşkun şöyle devam etti: "Yeni sahadan 24 metre çapında tünel açıp kömüre ulaşacağız. Yılbaşında kömüre ulaşılacak. Yaklaşık bin 500 kişi çalışacak ve yıllık 1 milyon 250 bin ton kömür üretilecek. Biz orada yıllık 60-70 bin ton kömür çıkaramıyorduk. Ayrıca 405 megavat gücünde bir termik santral kurulacak. Termik santral başvurusu da yapıldı. O bölgenin en büyük işletmesi olarak ekonomik katkı da sağlayacak. Otomatikman aynı yıl kara geçmiş olduk. Yani yıllık 1 milyon 250 bin ton kömür üretildiğinde kâr 12 milyon TL civarında oluyor."

'50 YILIMIZ GARANTİ ALTINDA'
Coşkun "Yeni Çeltek şirketi bu kadar riskli bir durumda iken, Sosyal Yardımlaşma kömürleri bitse batabilecek durumda iken şu anda bağımsız olarak en az 50 yıl daha ayakta kalmayı garanti etmiş durumda. Personelin emekliliğini garanti altına aldık. Bu yıldan itibaren inşallah yıllık kârımız 40 milyon TL olacak. Dolayısıyla her yıl yeni yatırımlar yapacak, yeni işletmeler açacak ve madende ülkemizin en önemli şirketlerinden birisi olacağız" dedi. Coşkun kamu ortaklı, üretim yapan ve aynı zamanda özel şirket olma özelliği ile Yeni Çeltek statüsünde Türkiye'de ikinci bir maden şirketinin bulunmadığına dikkat çekti. Coşkun "Başta ametis taşı olmak üzere değerli taşlar da ilgi alanımıza giriyor. Kurumun ekonomik gelişimiyle beraber mermer firmaları yüzde 51 ortaklı tekliflerde bulunuyor" dedi. Coşkun, Yeni Çeltek'i dünya çapında bir maden şirketi statüsüne kavuşturmak amacıyla yürüttükleri çalışmaların yanı sıra ülkenin enerjideki dışa bağımlılığını azaltma politikaları çerçevesinde termik santraller kurmayı hedeflediklerini vurguladı.

'MERMER BORSASI KURMAYA TALİBİZ'
Türkiye'deki mermerlerin Çin piyasası karşısında kara geçmesini sağlamak amacıyla Maden Borsası'nı hayata geçirmeyi planladıklarını ifade eden Coşkun "Gerek mermer konusunda gerek madencilik konusunda bize firmalar yüzde 51'i Yeni Çeltek'te olmak üzere ortaklık kurmak istiyorlar. Özel kuruluşlar arkasında devlet olduğu takdirde Çin'de daha güçlü hale gelip, dünya piyasasındaki pastadan yararlanmak istiyorlar. Dolayısıyla bizden para istemiyorlar, elaman istemiyorlar. Bu şekilde bir avantaj var ve biz bu tip teklifle gelen şirketlerle görüşmeler yapıyoruz. Biz madenin borsası olmaya talibiz ve o yönde çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir başarı öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN