Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye örnek olacak

Selçuklu'da yüzde 45'i tamamlanan Uluslararası Selçuklu Kongre Merkezi, 35 bin metrekare kapalı alanı ve 18 ayrı salonla 'Anadolu'nun en büyüğü' olacak

Giriş Tarihi: 9.10.2013
Konya Selçuklu Belediyesi'nce projelendirilen ve inşaat çalışmalarının yüzde 45'i tamamlanan Selçuklu Kongre Merkezi, tamamlandığında Anadolu'nun en büyük, Türkiye'nin ise en seçkin kongre merkezleri arasında yerini alacak. 35 bin metrekare kapalı alana, 26 bin metrekare açık alana sahip projede, aynı anda 8 dile çiveri yapılmasına imkân sağlayacak teknik altyapı kullanılıyor. 63 milyon dolara ihale edilen ve çeşitli büyüklüklerde 18 ayrı salona sahip merkez, 2014 martta hizmete açılacak. İnşaat alanında incelemelerde bulunan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Teknik altyapı ve donanım olarak Türkiye'ye örnek bir kongre merkezi inşa ediyoruz" dedi. Yazılı ve görsel medya temsilcileri ile birlikte Selçuklu Kongre Merkezi inşaatında bir araya gelen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yapımı devam eden Selçuklu Kongre Merkezi hakkında bilgi verdi.

18 AYRI SALONU VAR
Mimarisi ve büyüklüğü ile çok önemli bir eseri Konya'ya kazandırdıklarını söyleyen Başkan Altay, "18 salonun bulunduğu kongre merkezinde, 2 bin kişinin aynı anda gösterileri seyredebileceği kongre ana salonu bulunacak. Bu salon tüm gösterilerin rahatça yapılabileceği sahne ve sahne arkası ekipmanlara sahip olacak. 800 kişilik kapasitesi ve hareketli orkestra çukuruyla, tiyatro ve gösterilerin yapılabileceği bir tiyatro salonumuz da mevcut. Yine bin kişinin aynı anda yemek yiyebileceği ve ihtiyaç duyulduğunda iki veya üçe bölünebilen bir balo salonu bulunmakta. Ayrıca 15 kişiden 200 kişiye kadar farklı kapasitelere sahip ayrı 15 salonun bulunduğu büyük bir merkez inşa ediyoruz" dedi.

ANADOLU'NUN EN BÜYÜĞÜ

Kongre Merkezi hakkında teknik bilgiler veren Başkan Altay, "Fiziki yapısıyla da Anadolu'nun en büyük ve en güzel kongre merkezlerinden birini inşa ediyoruz. 26 bin metrekare arsa alanı üzerine toplam 35 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip olacak kongre merkezinde, 3 bin 600 ton çelik, 80 bin metrekare kalıp, 36 bin metrekare beton kullanılmış durumda ve 2 bin 200 tonda yapısal çelik kullanılıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye örnek olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN