Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bronşit diye gitti kalbi delik çıktı

Konya'da annesi tarafından bronşit olduğu düşüncesiyle hastaneye götürülen 15 yaşındaki Merve Özer'in kalbinin 4'te 1'inin delik olduğu belirlendi

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Konya'da annesi tarafından bronşit olduğu düşüncesiyle hastaneye götürülen 15 yaşındaki Merve Özer'in kalbinin 4'te 1'inin delik olduğu belirlendi. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan anjiyoda genç kızın oldukça geniş çapta olan kalbinde ki delik kapatılamayınca açık kalp ameliyatı olmasına karar verildi. Genç kızın doktoru Yrd. Doç. Dr. Çimen, "Böylesine geniş çaplı bir deliğin bırakın hastamızın normal hayatını, doğum sürecinde anne karnında bile fark edilmesi gerekirdi" dedi. Anjiyoda kapatılamayan delik için Merve önümüzdeki günlerde açık kalp ameliyatına alınacak.

ANNE KARNINDA göRÜLEBİLİRDİ

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Anabilim dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Derya Çimen bu çapta bir deliğin 15 yaşına kadar fark edilememesini oldukça ilginç bir durum olarak niteledi. Yrd. Doç. Dr. Çimen, "Böylesine geniş çaplı bir deliğin bu yaşa kadar fark edilmemesi oldukça ilginç bir durum. Böylesi bir delik bırakın hastamızın normal hayatını anne karnında bile görülmesi gerekirdi. Merve'ye yaptığımız anjiyoda deliğin geniş olması nedeniyle cihaz ile kapatılamadı. Önümüzdeki günlerde açık kalp ameliyatı ile kalbin 4'te 1'i büyüklüğündeki deliği kapatacağız" dedi. Merve'nin en büyük şansının henüz ameliyat yaşı geçmeden durumun fark edilmesi olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Çimen, "Merve'nin yaşı biraz daha ilerleseydi bu deliğin kapatılma şansı oldukça düşerdi. Neyse ki hastamız farklı bir şüphe ile de olsa gittiği hastanede kalbindeki sorun belirlenmiş, aksi halde daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilirdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bronşit diye gitti kalbi delik çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN