Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İleri yaş grubuna katarakt müjdesi

TOBB ETÜ Hastanesi Göz Hastalıkları Bölüm Başkanı Dr. Bekir Sıtkı Aslan, görme sorunu yaşayan ileri yaş grubunun da katarakt ameliyatı olabileceği müjdesini verdi

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Geçmişte ışığı zor seçme noktasına kadar ertelenen katarakt ameliyatları, gelişen teknoloji, görme rehabilitasyonu için kullanılan yapay göz içi merceklerindeki evrim sayesinde ileri yaşlarda da yapılabiliyor. Kataraktın doğal göziçi merceğinin sertleşmesi ve kesifleşmesi anlamına geldiğini anlatan TOBB ETÜ Hastanesi Göz Hastalıkları Bölüm Başkanı Dr. Bekir Sıtkı Aslan, göz merceğinde işlev kaybı oluştuğunda cerrahi müdahale yapıldığını, ileri yaş grubunun da operasyon geçirebileceğini söyledi.

AYNI ANDA NETLİK

1980'li yıllarda katarakt olan bir hastanın merceğinin bütün olarak çıkarılarak kalın gözlükler takmasının önerildiğini hatırlatan Aslan, "Göziçi lenslerinin gündeme gelmesiyle insanlar görmede konfora kavuştu. Uzak, yakın veya ara mesafelerden birini net gösteren lenslerin çok odaklı göziçi mercekleri sayesinde uzak ve yakın mesafeyi aynı anda net görmeyi sağladı" diye konuştu.

ASLAN: MAKULA GÖRÜLEBİLİR
Lensle rin artık sadece optik ikame için kullanılmadığına dikkat çeken Aslan, "Makula adıyla bildiğimiz görmemizi sağlayan bu en önemli alanın ultraviole ve mavi ışık etkilerinden korunması da gerekiyor. Bu korunmanın yeterli sağlanamadığı olgularda yaşa bağlı makula hastalığı görülebilir. Lenslerin yapısı içine UV filtresi ve sarı filtre konarak, koruma işlemi büyük ölçüde başarılabilir ve beyaz lenslerle mavibeyaz olan ameliyat sonu görme, sarı filtreli lenslerle doğala yakın bir özellikte hastalara sunulabilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İleri yaş grubuna katarakt müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN