Âşıkların dilinden Torku Şeker damladı

Giriş Tarihi: 6.11.2013

45 yıldır aralıksız olarak sürdürülen Âşıklar Şöleni için Konya'ya gelen halk âşıkları, Konya Şeker'e ait Torku Et ve Süt Tesisleri ile Çumra Şeker Kampusu'nda bulunan entegre tesislerini gezip methiyeler dizdi

Konya Âşıklar Şöleni'nin 45'incisi için Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen 30 halk ozanı, önce Konya Şeker'in iştirakleri arasında yer alan ve dünyanın en büyük et ve süt tesisi olan Torku Et ve Süt Tesisleri'ni gezdiler. Burada Torku Süt ürünlerini tadan âşıklar, "Ağzımızdan bal damlayacak" esprisiyle tesislere ve üretilen ürünlere olan ilgilerini gösterdi. Ardından Konya Şeker'in Çumra Şeker Kampusu'na gelerek burada bulunan entegre tesisleri gezen âşıklar, Torku Çikolata, Yem, Paketli Şeker, Sıvı Şeker, Biyoetanol, Çumra Şeker Fabrikası, Ultra Klimalı Seralar ile Muz Seraları'nı gezdiler ve üretimi yapılan ürünleri yerinde gördüler. Tesislerdeki hijyenik ortama ve ürün kalitesine verilen önemi yerinde gören âşıklar, insan sağlığına verilen değerin Konya Şeker'de çok üst seviyede olduğunu belirtirken, doğal olarak yetiştirilen domateslere ve Anadolu'nun ortasında serada yetiştirilen muzlara hayret ettiklerini ifade ettiler. Topraksız seralarda ve ultra klimalı seralarda yetişen domateslerin tadına bakan âşıklar, çocukluklarında yedikleri domatesin tadını aldıklarını söyledi. Gümüşhaneli Ozan Kul Nuri, "Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk önderliğinde kurulan tesisleri gezdik. Sanırım bu tesislerin dünya çapında bir örneği yok. Öyle gelişmiş ki Anadolu'nun göbeğinde Konya da muz yetiştirilmiş. Buna inanmak çok güç ama başarmışlar. Bununla birlikte ağaçlandırmaya verdikleri önemde çevrecilik adına bir gurur kaynağıdır" dedi.

ÂŞIKLAR SERADA COŞTU
Çumra Kampusu'nda gezdikleri tesislerden gurur duyduklarını belirten âşıklar, özellikle seraları büyük bir dikkatle inceleyerek, seraların içinde fotoğraf çektirdiler ve hislerini söyledikleri sazlı sözlü dile getirdiler.

Bilmem ne söyleyeyim söz sırasında,
Konya Ovası'nın düz serasında.
Âşıklar gezerken nazar eyledi,
Röportaj yaptılar muz serasında.
Erzurumlu Âşık Selahaddin Kazanoğlu

Aslın asaletin özü ondadır.
Çalışkan meşalenin közü ondadır.
Âşıkların şirin sözü ondadır.
Selam olsun Recep Başkanımıza
Karslı Âşık Bilal Ersarı

Bütün dünya örnek alsın buradan,
Türkiye'nin gururudur Torku'muz,
Konya Ovası'nda geldik yan yana,
Biz buradan ulaşırız her yana,
Selam olsun buradan Recep Başkan'a.
Âşık Kul Nuri

Çalışanlar emeğini göstermiş,
Bu kadar insanı böyle beslemiş,
Koskoca ovayı bakın süslemiş,
Türkiye'nin gururudur Torku'muz.
Âşık Rahim Sağlam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Âşıkların dilinden Torku Şeker damladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN