Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Talas'ta SCADA sistemine geçildi

Talas Belediyesi, SCADA sistemine geçerek parklarda aydınlatma, sulama ve güvenliği tek bir kalemde topladı. Sistem, uzaktan otomatik ya da manuel olarak kullanılabilecek

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Kuyu kontrol koruma ve park sulama otomasyonu adı verilen SCADA sistemi, ilk defa Talas'ta uygulamaya geçiyor. Sistemle ilgili bilgi veren Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, bilgisayar üzerinden parkların güvenliği ve sulamasını otomatik ya da manuel olarak kullanma imkanı sağlayan sistemin, su ve enerjide çok büyük tasarruf sağladığını söyledi.

ENERJİ VE SU TASARRUFU

Yıldırım, parklarda güneş almayan veya kuruyan bölgeyi sadece oradaki hattı açarak enerji ve su tasarrufu sağlayan sistemin aynı zamanda geceleri parkların aydınlatmasını da tek bir tuşla kontrol edilebildiğini anlattı. Başkan Yıldırım, "Parklarda uygulamaya geçtiğimiz SCADA sistemi bu alanda ilk kez uygulanıyor. Sadece bir bilgisayar ve internete bağlanan sistemle sulama suyunun debisi, tüketilen su miktarı ve enerji gibi birçok veri anlık görülüyor. Ayrıca sistem cep telefonundan da bir tek tuşla kontrol ediliyor" dedi.

MESİRE ALANINDA DENENİYOR
Çok düşük maliyete sahip olan otomasyon sistemini Mevlana Mahallesi Halef Hoca Mezarlığı arkasında, yapımı tamamlanma aşamasına gelen mesire alanında kullanmaya başladıklarını kaydeden Başkan Yıldırım, diğer parklarda da aynı sistemi hayata geçirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talas'ta SCADA sistemine geçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN