Manda yetiştiriciliğine 'da teşvik

Manda yetiştiriciliğinin, Ilgın ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilecek desteklerle artırılması hedefleniyor.

Giriş Tarihi: 28.11.2013 15:29
Son yıllarda azalan manda yetiştiriciliğinin, Ilgın ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilecek teşvikle artırılması hedefleniyor.
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Meral Mangır, gazetecilere yaptığı açıklamada, üreticilere manda yetiştiriciliği teşviki verildiğini söyledi.

Ilgın'da yeni bir istihdam kapısının, manda yetiştiriciliği ile açıldığını ifade eden Mangır, Çavuşcu Gölü ve çevresindeki göletlerin mandacılığa
müsait olduğunu dile getirdi.

Manda yetiştiriciliğinin Ilgın'da daha önce yapıldığını fakat sonradan unutulduğunu vurgulayan Mangır, şöyle konuştu: "Nesli tükenmekte olan manda yetiştiriciliği ilçemizde eskiden beridir yapılan bir işti. Fakat ilgi son yıllarda azalmıştı. Şimdi bakanlığımızın da desteğiyle, manda yetiştiriciliği yeniden hayat buluyor. İlçemizde tek manda yetiştiricisi, Abdullah Önemli isimli girişimcimizdir. Kendisini ve işletmesini yakından takip ediyoruz. Her türlü desteği sağlıyoruz. İlçede de örnek olacağını umuyoruz. Çavuşcu Gölü civarı, manda yetiştiriciliği için bulunmaz bir nimettir. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın da talebi olması durumunda her türlü desteği vereceğiz. Eğitim programları gerçekleştireceğiz."

Manda yetiştiriciliğine hobi olarak başladı
Ilgın'da manda yetiştiriciliği yapan Abdullah Önemli ise bu işe hobi olarak başladığını, mandaları da Ağrı, Kars ve Diyarbakır'dan getirttiğini
söyledi. Önemli, şunları kaydetti:

"Fakat maddi getirisini gördükten sonra geçim kaynağımız haline geldi dedi. 2 yıl önce 4 tane gebe manda ile yetiştiriciliğe başladım. Şu anda 11 tane var. Mandacılığın diğer büyük baş hayvancılığa karşın birçok avantajı var. Manda sütü, inek sütüne kıyasla vitamin, mineral ve protein miktarı yüzde 30 daha fazla olduğunu biliyoruz. Manda sütünün faydasını bilenler, ilgi gösteriyor. Ilgın ve çevre illerden talep var fakat talebe henüz cevap veremiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manda yetiştiriciliğine Konya'da teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN