Butik otel hayaline KOSGEB'le kavuştu

Giriş Tarihi: 4.12.2013

KOSGEB girişimcilik kursuna katılan Serpil Ekizce tatil için gittiği Kapadokya'da gördüğü tarihi bir konağı butik otele çevirip işkadını oldu

Anadolu kadınının alın teri devlet desteğiyle değer kazanıyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle girişimcilik kursların katılan, kredi desteği alarak işyeri açan ve ayakları üstünde durmaya çalışan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Girişimci kadınlardan biri de KOSGEB sayesinde hayaline kavuşup butik otel açan Serpil Ekizce. KOSGEB'in girişimcilik kursuna katılan ve ardından tatil için gittiği Nevşehir'de gördüğü bir konağı kiralayan Serpil Ekizce de 2 yıldır işlettiği konakta misafirlerini ağırlıyor.
HEr İŞİ YAPIYOR

Ekizce "Kız kardeşlerimle yıllardır birlikte bir iş yapma hayali kuruyorduk. Geleneksel ve misafirperver bir aileden geldiğimiz için butik otel işletmeye karar verdik ve burayı bulduk çünkü burası tam bizi yansıtıyordu" diye konuşuyor. Ekizce ailesinin de yardımıyla tarihi konağı butik otele dönüştürmek için ustalarla birlikte dekorasyon, restorasyon, ahşap işlerini yaptıklarını, hatta otelin temizliğinden yemek servisine her işle ilgilendiklerini söylüyor.

MÜŞTERİLERİ ARTTI

Ekizce, Osmanlı'nın son şeyhülislamlarından Mustafa Hayri Efendi'nin eşi Muhlise Hanım'ın yazlık evi olarak kullanılan konağın yüzlerce yıllık tarihe sahip oda ve mağaralara da bağlandığına işaret ederek, Hıristiyanlığın yasak olduğu dönemde gerektiğinde kaçmak için kullanılan bir deliğin de bulunduğu odaya "Muhlise Hanım" adını verdiklerini belirtiyor. Ekizce, içinde tandır bulunan odaya "Tandırlı Oda", 5 metre boyunda Osmanlı sedirinin bulunduğu odaya "Sedirli Oda", bahçeye açılan odaya "Has Oda" dedik" diyor. Ekizce "Geçen seneye göre çok yol katettik çünkü yüzde 50 müşteri artışımız var. Gelecekteki hedefimiz kendi yerimizi satın alıp daha büyük bir butik otel yapmak" diye konuşuyor.

SERACILIKLA ÇOCUKLARINI OKUTUYOR
Türkiye'de alın teriyle hayatını kazanan binlerce kadınlardan biri de evli ve 4 çocuk annesi 43 yaşındaki Canan Toyran. Kırıkkale İl Tarım Müdürlüğünün "Örtü altı sebze yetiştiriciliği" kursuna giderek ilk adımı atan Toyran, 15 günlük kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara ücretsiz sera kurulması imkânı verilmesi sayesinde serada sebze yetiştirmeye başlamış. Serayla iyi bir kazanç sağladığını ve üniversiteye giden çocuklarını da okutabildiğini belirten Toyran, "Evim var, arabam var. Bunu da seracılık sayesinde rahatlıkla aldım. Neden olmasın bir ev veya bir araba daha niye olmasın diye düşünüyorum. Elim ayağım tuttuğu sürece ekip biçmeye devam edeceğim" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Butik otel hayaline KOSGEB'le kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN