Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Donan Suğla Gölü'nün balıkçıları zorda

Konya'nın güneyinde yer alan Suğla Gölü'ndeki balıkçılar, buz kalınlığının yer yer 15 santimetreye ulaşması nedeniyle 20 gündür avlanamıyor.

Giriş Tarihi: 25.12.2013 14:55
Suğla Gölü'nde oluşan buz tabakası nedeniyle balıkçılar zor günler geçiriyor. Buz kalınlığının yer yer 15 santimetreye ulaştığı gölde, geçimini balıkçılıkla sağlayanlar, yaklaşık 20 gündür avlanamıyor.

Gölde 25 yıldır balıkçılık yapan Fatih Buğday (41), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ava çıkamadıkları için ekonomik yönden sıkıntılı günlerin
kendilerini beklediğini ifade etti.

Buz tabakası nedeniyle göle 20 gündür açılamadıklarını belirten Buğday, "Göl tabanında ağlarımız kaldı, alamıyoruz. Şu durumda bir ay daha donun devam edeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Suğla Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Muzaffer Küçük ise avlanamayan balıkçılara kooperatif olarak yardımda bulunacaklarını söyledi.

Kooperatife bağlı 142 üyeden 100'ünün gölde aktif olduğunu dile getiren Küçük, "Temennimiz bu buzun bir an önce kalkması. Don olduğu için ava çıkılmıyor. Bir ay daha buzlar çözülmeyeceğe benziyor. Buz altında kalan ağlar kullanılamaz hale gelecek. Kooperatif olarak üyelerimizin maddi sıkıntılarının giderilmesi için arayış içerisinde olacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Donan Suğla Gölü'nün balıkçıları zorda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN