Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuraklık alarmı!

Kırıkkale'de kurak geçen yaz mevsiminin ardından kış aylarında da yağışların yeterli olmamasıyla birçok dere kuruma noktasına geldi

Kırıkkale'de kurak geçen yaz mevsiminin ardından kış aylarında da yağışların yeterli olmamasıyla birçok dere kuruma noktasına geldi. Kuraklığın kapıda olduğu Kırıkkale'de üreticiler kara kara düşünürken yetkililer bir an önce tarım sigortası yaptırılması yönünde sürekli uyarılarda bulunuyorlar. Son aylarda neredeyse yağış seviyesi yok denecek kadar az olması, 2007 yılında yaşanılan kuraklık tehlikesini yeriden gündeme getirdi. Barajların boşalmasına, çiftçilerin daha şimdiden kara kara düşünmesine zemin hazırlayan tablo eğer önümüzdeki kısa süreç içerisinde de değişmezse su sıkıntısı yaşanması ve bunun da özellikle tarım alanlarında ciddi hasarlara yol açması bekleniyor. Kuraklığa dikkat çeken uzmanlar, önümüzdeki süreç içerisinde beklenilen yağışların alınmaması durumunda bu sonucu kaçınılmaz olarak yorumluyorlar.

BARAJLAR ALARM VERİYOR
Bu yıl yağışların mevsim normallerinin altında kalması barajlardaki su seviyesini de önemli ölçüde düşürdü. Birçok barajdaki su seviyesi yüzde 50'lerin çok çok altına inerken ortaya çıkan tablodan çiftçi de payına düşeni çoktan aldı. Ekim döneminde yağışların beklenilenden çok daha az olması, korkuyu henüz erkenden yaşanmasına zemin hazırladı. Her ne kadar hava soğuk olsa da genel anlamda yağışların düşmemesi ve kış boyunca da aynı görüntünün devam edecek olması, özellikle çiftçileri derin derin düşündürmeye başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuraklık alarmı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN