Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yağdır Mevlam kar!

Ocak ayı ortasına gelinmesine rağmen beklenen yağışları alamayan ve kurak bir yaz endişesi yaşayan çiftçi kar duasına çıktı

Anadolu'nun bozkırı Yozgat en kurak kışlarından birini yaşıyor. Bereketli Kümbet Ovası'na sahip olan Yozgat'ın Aydıncık ilçesinde biraraya gelen vatandaşlar bol bol kar yağması ve kuraklığın sona ermesi için kar duasına çıktı. Tarlada henüz filizlenmeyen buğday tohumunun çürümesinden endişe eden yüzlerce Aydıncıklı vatandaş cami önünde yağmur ve kar yağması için dua etti. Merkez camisinde kılınan namazın ardından kadın erkek, genç yaşlı demeden meydanda buluşan Aydıncıklılar, İlçe Müftüsü Dursun Sarı eşliğinde dua etti. Edilen duaların ardından daha önce kesilen kurban etiyle pişirilmiş pilavlar ilçe halkına ikram edildi.

'HÂLÂ EKİN EKEMEDİK'
İlçe halkı uzun yıllardır ilk kez böylesine bir kuraklıkla karşı karşıya olduklarını söyledi. 85 yaşındaki Ahmet Zararsız "Biz dua ettik, Allah kabul etsin. Çok kurak geçiyor bu kış. Ocak ayının ortasına geldik ama hâlâ ekin ekemedik. Daha önce de böyle sıkıntılar yaşadık, darı ekip yediğimiz zamanlar oldu. İnşallah böyle bir şey olmaz" dedi. Yağmur duasına katılan 70 yaşındaki Ayşe Kaygısız da ilk defa böyle kurak bir dönem gördüğünü söyledi. "Bu sene kış biraz kurak geçiyor. Kar yapmadı, o yüzden topraklarımız susuz kaldı" diyen Kaygısız "Hububatta darlık var. Topraklarımızın, ekinlerimizin bereketlenmesi için Allah'tan kar talep ettik. Allah karımızı bol versin" diye konuştu. Ekinlerin büyümediğini, tohumların harekete geçmediğin söyleyen Necati Yalçın ise kurak günleri şu sözlerle anlattı: "Ekinlerimiz tohum olarak tarlada kuruda kaldı. Hiç de büyümedi. İnşallah yüzümüzün akıyla yağdırır Mevlam. Kar da yağsın, yağmur da yağsın. Kar yağarsa daha iyi olur. Hiç olmazsa tarladaki ürünü soğuk yakmaz."

SU TASARRUFU YAPILMALI
Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yeterli kar yağışının olmaması Kayseri'deki 9 barajın doluluk oranlarında düşükte olsa azalmalara neden oldu. Yapılan jeolojik çalışmalarda 2050 yılına kadar su sorunu yaşamayacağı belirtilen Kayseri'de barajların ortalama doluluk oranın yüzde 45 olduğu açıklandı Yer altı ve üstü su kaynaklarını Kızılırmak, Zamantı Irmağı ve Sarız Çayı'ndan karşılayan Kayseri'de yağışların yeterli düzeyde olmaması barajlardaki doluluk oranın da geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 0.5 oranında düşüşe neden oldu. Devlet Su işleri Kayseri 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü su potansiyelinin yüzde 3.78'ini bünyesinde barındıran Kayseri'nin en büyük barajı olan Yamula'daki doluluk oranının geçtiğimiz yılla aynı oranda olduğunu söyledi. Yamula Barajı'nın doluluk seviyesinin yüzde 72 olduğunu ifade eden Coşkun, Sarıoğlan Barajındaki doluluk oranın yüzde 78'den yüzde 36'ya düştüğünü söyledi. Barajların ortalama doluluk oranının yüzde 45 seviyesinde bulunulduğunu kaydeden Coşkun; "Kayseri'nin su ihtiyacını 44 bin metrekarelik alanda bulunan 7 havza karşılıyor. Erciyes Dağı'ndaki karların erimesiyle oluşan su şehir merkezine içme suyu olarak veriliyor" diye konuştu. Coşkun, tasarruflu su kullanmaya yönelik bilincin geliştirilmesi, kontrolsüz ve kaçak sondajların önüne geçilmesi gibi önlemler alınmasını istedi.

KIRŞEHİR VE NEVŞEHİR'DE DE DÜŞÜŞ VAR
DSİ Kayseri 12. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olan Kırşehir, Yozgat ve Nevşehir illerinde de yağış azlığı nedeniyle barajların doluluk oranlarında kısmi düşüşlerin yaşandığına dikkat çeken Hayrullah Coşkun, bu illerde de yaz döneminde su sıkıntısının öngörülmediğini söyledi. Coşkun Yozgat'taki 7 barajda doluluk seviyesinin yüzde 24, Kırşehir'deki 7 barajda yüzde 47, Nevşehir'deki 7 baraj ve gölette ise yüzde 59 olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağdır Mevlam kar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN