Eşinin hem böbreği hem de şoförü oldu

Diyaliz hastası görme engelli eşine böbreğini veren Hacer Sevinç, kocasını hastaneye götürebilmek için araba kullanmayı bile öğrendi

Giriş Tarihi: 19.2.2014
Konya'da 4 yıl önce görme engelli öğretmen eşine böbreğini vererek onu tekrar hayata bağlayan 46 yaşındaki Hacer Sevinç, 25 yıldır eşinin tüm hem ışığı hem böbreği hem de onu hastaneye götürmek için aldığı ehliyetle şoförü oldu. Hacer Sevinç, "Eğer göz nakli mümkün olsa gözlerimi de eşime vererek onun dünyasının aydınlanmasını isterim" dedi Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan evli ve 3 çocuk babası İbrahim Sevinç (46) henüz ilkokul sıralarında görme kaybı yaşadı. Babası ise ilkokul 3'üncü sınıfta oğlunun görme kaybının kitap okumasından kaynaklandığını düşünerek onu okuldan aldı. İlkokul ortaokul ve liseyi dışarıdan bitiren İbrahim öğretmen, daha sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni kazandı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak mesleğine başladı. Üniversite son sınıfa gittiği sırada uzaktan akrabaları olan Hacer Sevinç ile evlendiğini bu evliliğin kendisi için büyük bir şans olduğunu söyleyen İbrahim öğretmen 2003'te a ise hiç beklemediği anda 2 böbreğini birden kaybederek haftada 3 gün 4'er saat diyalize girmeye başladı.

EŞİ İÇİN EH LİYET ALDI

Eşinin tüm ısrarlarına rağmen onun zarar görebileceği düşüncesiyle böbrek nakline yanaşmayan İbrahim öğretmen 7 yıl boyunca haftada 3 gün ve 4'er saat diyalize girdi. Yıllar sonra güçlükle ikna olan İbrahim öğretmen 2010'da eşinin böbreğini almayı kabul etti. Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan ameliyat ile Hacer Sevinç'ten alınan böbrek eşine nakledildi. Naklin ardından sağlığına kavuşan ve diyalizden kurtulan İbrahim öğretmen her su içtiğinde ve elini böbreğine attığında eşinin fedakarlıklarını hatırladığını söyledi Eşinin kendisini hastaneye götürmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için ehliyet alarak özel şoförlüğünü bile yaptığını anlatan İbrahim öğretmen "Eşim 25 yıldır benim ışığım oldu. Bana böbreğini verdi. Hayatında hiç otomobil kullanmayan eşim azmetti ve beni hastanelere götürmek ve ihtiyaçlarımızı gidermek için araba kullanmaya öğrenip ehliyet aldı. Yaklaşık 6 yıldır da özel şoförlüğümü yapıyor" dedi. Eşinin diyalize girdiği zamanlar çok acılar çektiğini ve belirten Hacer Sevinç "Şu an ikimizin de sağlık durumu oldukça iyi. O sağlıklı olduğunda bende sağlıklı oluyorum. Mümkün olsa gözlerimi bile ona vererek benim gözlerimle dünyasının aydınlanmasını isterim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşinin hem böbreği hem de şoförü oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN