Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hakime Hanım ben yaşıyorum

İsim benzerliğinden dolayı nüfusta 'ölüm' kaydı düşülen Gülçin Kaya, iki yıldır yaşadığını ispat etmeye çalışıyor

Giriş Tarihi: 19.2.2014
Kayseri'de yaşayan Gülçin Kaya, doğum yeri olan Ağrı Eleşkirt'te isim benzerliğinden dolayı nüfusa "ölü" olarak kayıt edildi. 1986 yıllında kütükten kaydı düşülen Kaya, 26 yıl resmiyette ölü olarak yaşadı. Nüfus dairesine gittiğinde ölü olduğu söylenen 64 yaşındaki Kaya, 2 yıldır mahkemede yaşadığını ispatlamaya çalışıyor.

KAYDINI AMCASI SİLDİRDİ
Kanserden hayatını kaybeden Gülçin Kaya'nın yerine, hayatta olan Gülçin Kaya'nın kimlik bilgilerini nüfusa verenin ise amca Zeki Kaya olduğu öğrenildi. Şimdilerde Düzce'de yaşayan ve muhtarlık yapan Zeki Kaya, öz yeğeninin "Gel mahkemede ifade ver" isteğini olumsuz yanıtladı. Amca, "Aradan yıllar geçmiş, hatırlamıyorum" dedi. Mahkeme, Zeki Kaya'nın talimatla ifade vermesine karar verdi.

HAYATIM KARARDI

Nüfus dairesine gittikten sonra hayatının altüst olduğunu belirten Gülçin Kaya, ne hastanelerden faydalanabiliyor ne de kamu kurumlarında işlem yaptırabiliyor. Kaya, "Şimdi gerçek ölüden farkım kalmadı. Amcamın yaptığı bir hata nedeniyle hayatım karardı" diye konuştu.

'ÖLSEN MEZAR YERİ BİLE VERMEZLER'
Hastaneye gittiğinde doktorun kendisine "Sana mezar yeri de vermezler. Ölü göründüğün için resmi işlemin yapılamaz" dediğini belirten Gülçin Kaya, "Yaşarken ölmek ne demekmiş çok iyi anladım" şeklinde konuştu. Ölüm kaydının silinmesi için Kayseri 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açan yaşlı kadın ifadesinde şunları kaydetti: "Ben yaşıyorum Hakime Hanım. İşte karşınızdayım. Tanıklarım da geldi. Ne olur artık beni yaşatın." Mahkeme Başkanı da bunun üzerine, "Biz de seni diriltmeye ve yaşadığını ispatlamaya çalışıyoruz" dedi. Şahitleri dinleyen mahkeme heyeti, Gülçin Kaya adına yanlış kayıt bilgisi veren Muhtar Zeki Kaya'nın Düzce Asliye Hukuk Mahkemesi'nde talimatla alınmasına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakime Hanım ben yaşıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN